Nicolas Poussin’in “The Massacre of the Innocents” eseri

Poussin Le Massacre des Innocents

1594 yılında Fransa’da dünyaya gelen Nicolas Poussin, Fransız Barok resminin en önemli isimlerinden biridir. 71 yıllık yaşamında çok fazla ‘başyapıt’ veren ressamın 1628’de başlayıp bir senede bitirdiği “The Massacre of the Innocents” adlı eserinden söz edeceğim. Bebek İsa’ya dair önemli hikayelerden biri olan “Masumların Katli“ni işlediği bu tablo için Francis Bacon, “Şimdiye dek resmedilmiş en başarılı haykırış!” demiş.

İncil’deki bu hikayeden daha önce Rubens‘in aynı adı taşıyan tablosunu yorumlamaya çalışırken bahsetmiştim. ‘Kutsal Aile‘, yani Meryem, Yusuf ve Bebek İsa‘nın Mısır yolculuğunun (bu yolculuğu Carracci resmetmişti) sebebini gördüğümüz bu tablo, 147 x 171 cm ebatlarındaki kanvas üzerine yağlıboyayla yapılmış. Tablo, Fransa’daki Conde Müzesi’nde sergileniyor.

poussin massacre 1

Poussin, esere, zemine yakın; yani düşük bir açıdan bakmamızı istemiş. Biz, elindeki kılıçla ayağını göğsüne bastığı bebeği öldürmeye hazırlanan Romalı askerin caniliği ile can havliyle ellerini iki yana açmış bebeğin masumiyeti arasındayız. Acı içinde haykırarak askerin kalçasına sarılan kadın figürü ise tahmin edeceğiniz gibi, bebeğin annesi. “Masumların Katli” konusunu işleyen her tabloda ‘anne‘ figürü “Meryem“; katledilen bebekler ise aslında “İsa“dır. Daha doğrusu bu kutsal ikilinin safiyetine sahiplerdir.

poussin massacre 2

Eserin sağ tarafında bebeği katledilen bir annenin feryadı izleyicinin içine işler. Sol taraf ise sağa göre daha yavaştır. Kılıcını bebeğe kaldıran askerin hareketi, bebeğin ellerini kaldırışındaki teslimiyet sanki zamanı durdurmuştur. Poussin dikkatimizi sağdaki annenin acısını içimizde hissetmemizi isterken acaba soldaki ahengi farkedip esere daha sanatsal bir bakışla bakmamızı istiyor olabilir mi?

poussin massacre 3

Arka planda mavi kıyafetli bir kadın görüyoruz. Bu kadın, yüksek ihtimalle oğlunu Romalı askerlere kaptırıp kontrolsüzce acısını yaşamakta. Daha da arkaya gidersek bir yapıyla karşı karşıya geliriz. Bu, bir tapınaktır. Zamanında Atina ile Mora Yarımadası‘nı birbirine bağlayan şehir devleti Korint‘te inşa edilen bu yapıyı Poussin, özellikle eserine yerleştirmiş olmalı.

poussin massacre 4

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s