Francesco Hayez’in “Melancholy Thinking” eseri

hayez

1791 – 1881 arasında yaşayan İtalyan ressam Francesco Hayez‘in Aristo’yu resmettiği “Aristotle” adlı eserinden söz etmiştim. Ressamlık kariyeri boyunca özellikle kadınları çizen ressamın 53 yaşında tamamladığı bir işinden bahsedeceğim. “Melancholy Thinking” adlı bu tabloda bir kadın yüzü aracılığıyla pessimizm anlatılıyor. 

Resimde gördüğünüz kadın figürü, ressama poz veriyor. Sağ dirseğini yasladığı duvar çıkıntısı ve sağ elini tutan sol eliyle bize doğru dönük duran figürün hemen solunda farklı türlerden çiçeklerin oluşturduğu bir vazo içindeki demet, esere hem portre hem de natürmort özelliği yüklüyor. Çiçeklerin serbest görüntüsüyle figürün üzerindeki elbisenin dağınık duruşu uyum içinde.

hayez melankolik

Figürün üzerindeki omuz dekolteli mavi tonlarındaki elbisesinin sol omzu bütünen aşağı kaymış, lakin genç kadın bundan pek haberdar görünmüyor. Yüzündeki sakin ve melankolik ifadeye baktığımızda, genç kadının depresyonda olduğu net bir şekilde anlaşılıyor. Hayez, sanki bütün yeteneğini kadının yüz ifadesini resmederken kullanmış gibidir.

hayez melankolik1

Açık tenli kadının el bilekleri ve omuzlarının açıkta oluşu, ona erotik bir hava katıyor. Aynı şekilde mavi elbisesinin dağınıklığı, yine erotik atmosferi desteklemekte. Bununla birlikte dönem kadınlarının yaptığı gibi topuzla tutturulmayıp gelişigüzel bırakılan koyu renk saçları, erotizmi açık omuzlardan bile daha çok çağrıştırmakta.

hayez melankolik2

Sol arka tarafta gölgesinin vurduğunu gördüğümüz figür, bir kadının melankolik halinin Hayez tarafından yorumlanmasıdır. 1842 senesinde tamamlanan 140 x 104 cm‘lik yağlıboya tablo, Milano‘da özel bir koleksiyonda saklanıyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s