Rembrandt’ın “A Man Seated Reading at A Table in A Lofty Room” eseri

(c) The National Gallery, London; Supplied by The Public Catalogue FoundationHollandalı Rembrandt, 22 – 23 yaşındayken “A Man Seated Reading at A Table in A Lofty Room” adında bir tablo yaptı. Yüksek tavanlı bir odada masaya oturup kitap okuyan bir adam, şeklinde özetlenebilecek eser, aslında Aydınlanma‘nın bir anlatımıdır.  1628 ile 1630 arasında aralığında tamamlanan eser, Londra Ulusal Galeri‘de sergileniyor.

Neredeyse sadece kahverengi, sarı, siyah ve beyaz kullanılarak yapılan tabloda çok net bir ayrım var. Üst ortada dikdörtgen bir alan hariç bütünen karanlık olan sessiz sakin esere bakarken sanki okuyan birini rahatsız ediyormuşuz gibi bir his içine giriyoruz. Sol tarafta gördüğümüz erkek figürü, masaya dayanmış; bütün aklını ve dikkatini önündekini kitaba vermiş. Bu durumda ona “filozof” unvanını rahatlıkla yakıştırabiliriz.

A Man Seated Reading at A Table in A Lofty Room1

Resim hakkında yapılan analizlerde, figürün önündeki kitabın apokrif kitaplardan Tobit metni olduğu yazıyor. Yahudi olup olmadığı çok tartışılan Rembrandt, bu eserine bir din adamından ziyade bence bir teologu yerleştirmiş. Benim fikrim bu yönde.

A Man Seated Reading at A Table in A Lofty Room2

Eserin üst orta kısmındaki ışık, pencereden geliyor. Okuyan bir kimsenin içinde bulunduğu karanlık odaya belli bir noktadan gelen ışık, istisnasızdır; her daim “Aydınlanma“yı anlatır. Hollandalı’nın işinde de bunu görmekteyiz. Başka bir açıdan baktığımızda, sağ taraftaki merdiven basamakları ve tavanın bu kadar yüksek oluşu, buranın bir ev olamayacağını zaten gösteriyor. Yalnız başına okuyan adamın felsefi bir meditasyon yaptığını söyleyebiliriz?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s