Jacob Isaacksz van Ruisdael’in “The Jewish Cemetery” eseri

the_jewish_cemetery

Jacob Isaacksz van Ruisdael, Hollanda’nın Altın Çağı‘na değerli eserler vermiş bir ressamdır. 1629 ile 1682 arasında yaşayan Ruisdael‘in söz edeceğim tablosu, iki zıt kavram olan Yaşam ile Ölüm‘ü anlatan; yoruma göre alegorik bir eser. İsmi “The Jewish Cemetery” olan dilimize “Yahudi Mezarlığı” olarak çevrilen bu resim, ressamın gözlemlerinden ortaya çıkmış bir iş. 

Mekan, Amstel Nehri yakınlarındaki Ouderkerk Yahudi Mezarlığı. Buraya birkaç kez gelen Ruisdael, yerinde pek çok eskiz hazırladı ve 1655 – 1660 arasında bu ve en aşağıda paylaştığım ikinci versiyonu resmetti. Gerçekte, mezarlığın içinden akan bir nehir yok sağdaki ağaç yok. 142.2 x 189.2 cm ebatlarındaki tablo, Detroit Sanat Galerisi‘nde yer alıyor.

jewish cemetery1111

Nesnel olarak bakınca tabutlarla ve gökyüzüyle yaratılan karanlık atmosfer, Ruisdael‘in kullandığı kapalı renklerle desteklenerek eseri daha bunalımlı bir hale getirmiş. Sağ üst tarafta yıkık bir yapı görüyoruz. Bu yapı, mekana ‘terkedilmiş’ havası veriyor. Bunun zıttını veren diğer detaylara bakalım;

jewish cemetery2

Eserin sol orta kısmında görünen yarım gökkuşağı ve sağda oldukça canlı ve sağlıklı görünen ağaç, esere adeta “ben yaşıyorum” dedirtiyor. Yıkık bir yapı ve mezarlığın bizi direkt Ölüm‘e götürdüğü resimde Yaşam‘ı bu kadar açık ifade eden öğeler, Ruisdael‘in yaptığı başarılı alegoridir.

jewish cemetery

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s