Annibale Carracci’nin “Landscape with the Flight into Egypt” eseri

annibale carnaccivghvcgv

1560’ta dünyaya gelen Annibale Carracci, İtalyan Barok resminin değerli kimselerinden biri. Çağdaşı Caravaggiodan farklı olarak daha çok dini temalı işler yapan ressamımız, ölmeden 5 yıl evvel, yani 1604’te “Landscape with the Flight into Egypt” ile Meryem, Yusuf ve bebek İsa‘nın Mısır’a mecburi yolculuğunu resmetti. 

Hikayeyi, Peter Paul Rubens‘in “Masumların Katli” adlı eserini yazarken anlatmıştım. Yahudiye Kralı Hirodes, Meryem adlı bir kadının Mesih doğuracağını haber alınca bölgede 2 yaşından küçük tüm erkek bebeklerin öldürülmesini emretmiş ve Roma askerleri bunu yerine getirmişti. Bu katliamı haber alan Yusuf, ailesini korumak için Meryem ile bebek İsa‘yı alıp Mısır‘a kaçtı. Bu sayede hayatta kalan Kutsal Aile‘nin bu yolculuğu, Carracci‘nin resminin konusunu oluşturuyor.

annibale carnacci1

Kutsal Aile‘nin yolculuğundan ziyade bir peyzaj işi olan resimdeki en önemli nokta, figürlerden ziyade arka planda gördüğümüz Mısır‘dır aslında. Bulutların arasından beliren ufuk çizgisi ve kahverengi geniş bir kaleyle derinlik algısı yaratan eserin zeminine baktığımızda İsa‘yı kucaklamış Meryem (koruyucu rolü) ve arkalarında siyah bir ata yol gösteren Yusuf‘u görüyoruz. Meryem’in üzerinde, klasik kırmızı elbisesi ve lacivert pelerini var. Yusuf ise gerçeğe uyularak yaşça daha olgun resmedilmiş.

annibale carnacci2

Konusu “yolculuk” olan eserde yola çıkan, salt Kutsal Aile değil; sağda gördüğümüz üzere hayvanlarını otlatan çobanlar ve suya baktığımızda sandalla gezen bir yerliye de rastlıyoruz. Yani resim, Milattan sonraki dönemin en mühim kişilerinden olan Kurtarıcı İsa ve onu korumakla yükümlü ailesi, neredeyse yok sayılarak adeta Barok Dönemi eseri olarak karşımızda.

annibale carnacci

Eninden ikiye kesilmiş yarım daire biçimindeki eserin bu şeklinin sebebi, Roma’daki bir şapelin (bugünkü Doria Pamphilj Galerisi) zemin katı için yapılmış olmasıdır. Kardinal Pietro Aldobrandini’nin siparişiyle yapılan eser, 122 x 230 cm ebatlara sahip.

Reklamlar

One response to “Annibale Carracci’nin “Landscape with the Flight into Egypt” eseri

  1. Geri bildirim: Nicolas Poussin’in “The Massacre of the Innocents” eseri | Resim Biterken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s