Pablo Picasso’nun “Portrait of Dora Maar” eseri

X-03499 İspanyol ressam Pablo Picasso, 55 yaşındayken tanıştığı Dora Maar ile uzun bir süre ilişki yaşadı. Bu ilişki, ressamın eserlerine de yansıdı ve bugün en pahalı Picasso tablolarından olan Dora Maar portreleri ortaya çıktı. Bu yazımda söz edeceğim portrede Maar, bir Kübizm örneği olarak karşımızda. 

Siyah saçlı, iki burunlu bir kadın başı görüyoruz. Aslında gördüğümüz iki burun değil; başın, iki farklı açıdan aynı anda görünümüdür. Soldaki kırmızı göz, sağdaki yeşil göz; her iki göz de doğrudan bize bakmakta. Kırmızı dudaklar, kırmızı küpeyle kadınsı bir uyum oluştururken tek elini yanağına götüren figürün bakımlı eli ve kırmızı ojeli tırnakları, kadınsılığını iki katına çıkarmış. Bir diğer kırmızı detay da yanağında; saplı bir elma şeklinde boyanan yanakta dikkatli bakınca küçük bir limon da görünüyor. Ekşi ile tatlının bir arada bulunması kadınlığa veyahut doğrudan Dora Maar’în şahsına bir gönderme olabilir.

dora maar portre

Siyah saçlarıyla uyumlu giydiği siyah ceketinin içinde geometrik desenli bir bluz var. Altında ise kırmızı kareli bir etek. Farklı yöne doğru çizilmiş çizgilerin bir arada bulunuşu, Picasso‘nun Kübizm akımına verdiği bu eseri daha da ilginç kılarken eserden biraz uzaklaşıp figürün bir sandalyede ve bize çok yakın mesafede oturduğunu farkediyoruz. Koyu renkli ahşap sandalyenin tasarımı da yine geometrik açıdan incelenebilir.

dora maar portre2

Mekan, iç mekan. Figür üzerinde kullanılan mavi, kırmızı, sarı ve yeşil renkleriyle enlemesine ve diklemesine çizgilerden duvar görüntüsü yaratan Picasso, buranın br kutu gibi görünmesini sağlamış. Resme bütünen bakınca Dora’nın bir hapishanede olduğu düşünülebilir; lakin kanımca mekan daha derin. Dora’nın kendi kendini zihinsel sınırları içinde hapsettiğini anlatmaya çalışan ressam, bunun için beyaz arka plan üzerinde çeşitli renklerle tuğla görüntüsü veriyor.

dora maar portre3

1937 senesinde, 92 x 65 cm‘lik kanvasa yağlıboyayla tamamlanan “Portrait of Dora Maar” adlı bu tablo, Paris’teki Picasso Müzesi‘nde sergileniyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s