Frank Holl’un “Her Firstborn, Horsham Churchyard” eseri

dun_dagm_126_1912_large

1845’te dünyaya gelen İngiliz ressam Frank Holl, 43 yaşında son nefesini verdi. Siparişle Kraliyet Ailesi’nin portrelerini yaparak dönem İngilteresi’nde büyük ün yapan Holl‘un 1876 yılında yaptığı “Her Firstborn, Horsham Churchyard” adlı yağlıboya tablodan söz edeceğim.

Resimde gördüğümüz figürlerin alt tabakaya mensup olduklarını sırf giyimlerinden bile anlayabiliriz. Bir cenaze söz konusu ve esere derin bir acı hakim. Cenaze, bir kadının doğurduğu ilk bebek ve cansız bedenin küçük olması; bu yüzden genç kızların rahatlıkla taşıyabilmesi eserdeki acıyı daha da derin kılıyor.

frank holl firstborn

Bizim yönümüze göre sağ taraftan gelen insanlar, soldaki kilise yoluna doğru yürüyor. Solda, yaşları 17-18 civarı dört genç kız, beyaz bir bohça gibi görünen cansız bebek bedenini önden; anne ve babasının hemen önünden götürüyor. Ön taraftaki genç kızın arkaya doğru savrulmuş eli, Holl‘un hareket eden bir anı resmetmedeki başarısını göstermekte.

frank holl firstborn1

Kızların peşi sıra gelen bir kadın ve adam görüyoruz. Siyah çarşaf giymiş kadın, kendinden geçmiş bir halde ağlıyor. İlk bebeğinin ölümüne ağlayan bu kadının koluna girdiği erkek figürü, kocası. Şapkasını çıkarıp iki eliyle tutması ve aynı hareketi yapan arkasındaki yaşlı adam figürü (bebeğin büyükbabası), figürlerin işçi sınıfına ait olduğunu bir kez daha gösteriyor.

frank holl firstborn2

Elinde şemsiye tutan yaşlı adam, yani bebeğin büyükbabasının hemen ardından gelen genç bir oğlan çocuğu göze çarpıyor. Çocuğun başını öne eğmesi, bebeğin ölümünden dolayı duyduğu üzüntüyü anlatmakta.

Viktorya Dönemi’nde, işçi sınıfının Tanrı inancı ve acılı yaşamının belirgin bir şekilde anlatıldığı “Funeral of the First Born“, 109.2 x 155.6 cm ebatlara sahip. Resim, Dundee Sanat Galerisi’nde sergileniyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s