Bir anekdot 18:Hans Holbein’in abisi Ambrosius ile otoportresi

hans holbein ambrosius

Daha önce Erasmus portrelerinden söz ettiğim Alman ressam Hans Holbein‘in bu sefer daha özel bir eserinden söz edeceğim. Hans, kendinden 3 yaş büyük ve tıpkı kendisi gibi ressam olan abisi Ambrosius Holbein‘le sadece yüzlerini içeren bir portre yaptı. Henüz 14’ünde yaptığı bu eser, abisinin erken ölümü dolayısıyla büyük önem taşımakta. 

1494’te dünyaya gelen Ambrosius‘tan 3 yıl sonra doğan Hans, kardeşlik bağından ziyade birbirine iki sıkı dost olarak bağlılardı. Her ikisi de aile geleneği olan ressamlığa gönül vermişti ve bunun için 1515’te (Hans 18, Ambrosius 21 yaşında) Basel’e, çizim yeteneklerini geliştirmeye gittiler. Basel’de teknik anlamda gelişen ikili, kendi alanlarında sevilen iki sanatçı oldular. Aradan 4 yıl geçtikten sonra, Ambrosius henüz 25 yaşındayken ortadan kayboldu ve bir süre sonra öldüğü kabul edildi. Ambrosius‘un cansız bedeni hiçbir zaman bulunamasa da Holbein Ailesi, onun cenazesini kaldırdı.

Hans’ı derinden üzen bu kayıptan geriye, 1515’te yaptığı bu portre kaldı. 10.3 x 15.5 cm’lik çinko oksit kaplı kağıda gümüş uçlu kalemle yaptığı eser, Berlin Devlet Müzesi’nde sergileniyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s