Henry de Groux’un “Portrait de Richard Wagner” eseri

henry de groux wagner

1866 senesinde Belçika’nın başkenti Brüksel’de dünyaya gelen Henry de Groux, 1930’da Marsilya’da öldü. Ressam, 41 yaşındayken hayranı olduğu Alman müzisyen Richard Wagner‘in bir portresini yaptı. Dante‘nin “İlahi Komedya” eserini resimlerken Wagner’den ilham alan ressam, portreden başka bir de illüstrasyon hazırladı. 

63 x 48 cm‘lik mukavva üzerine pastel boya kullanılarak yapılan ve Orsay’da sergilenen “Portrait de Richard Wagner” adlı eserde usta müzisyen, sol profilden görünüyor. Arkasına genişçe yaslandığı bir sandalyede oturuyor olması yüksek ihtimal. 70’inde ölen Wagner‘in yaşının 60 civarı olduğunu tahmin ediyorum. Arkaya doğru düzgün taralı sarı saçları ve aynı renk sakallarıyla bir Alman beyefendisi görüntüsü veren sanatçının sivri yüzü de ressam tarafından ayrıntılı olarak resmedilmiş.

Nedir bu ayrıntılar? Öncelikle Wagner‘in ince yüz hatları ve sivri bir çenesi olduğu diğer portrelerinden biliniyor. Yan profilden göründüğü için büyük karga burnu göze çarpmakta. Beyaz gömlek ve üzerine giydiği siyah ceketi, klasik müzisyen şıklığını verirken Wagner‘in yüzündeki hafif muzip ve alaycı ifade, izleyicinin dikkatini ciddi ölçüde çekiyor. En azından benimkini.

tumblr_n3tkzjcwni1risrsyo1_1280

Bu yukarıda paylaştığım ise “Le song de Wagner” adlı illüstrasyon.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s