Jean-François Millet’in “Haunting Birds at Night” eseri

hunting-birds-at-night-1874

1814’te dünyaya gelen Fransız ressam Jean François Millet‘in sonbahar temalı iki eseri “Başak Toplayan Kadınlar” ve “Saman Balyaları“ndan söz etmiştim. Şimdi Millet’in bir başka Realist işi “Haunting Birds at Night“tan bahsetmeye çalışacağım. 73.7 x 92.7 cm ebatlarındaki kanvas üzerine yağlıboyayla tamamlanan resim, Philadelphia Sanat Müzesi‘nde sergileniyor. 

Millet, kırsal yaşamı en çıplak biçimde resmeder. Bu eserinde de köylülerin kuş yakalamak için kullandıkları bir yöntem olan gece avlanmasını resmetti. Geceleri uyumak için ağaçlara yerleşen kuşları fenerle körleştirip toplu halde avlanan köylüler, bu yöntemi 19. Yüzyıl’da uzun zaman kullandı ve hala da kullanmakta. Tabii burada dünyanın bazı ülkelerinin bazı bölgelerindeki bazı köylerden söz ediyorum.

hunting birds at night

Resim, adeta iki sahneye ayrılıyor; ateşlerle kuşları kör eden köylüler ve aşağı düşen kuşları toplayan köylüler. Ressam, gözlerimizi ağacın dallarındaki parlak ateşle kamaştırmak için sarının farklı tonlarını beyazla karıştırarak bir ateş görüntüsü yaratmış. Bu görüntü o kadar başarılı ki sırtına saman bağlı, ağzı açık yukarı bakan köylünün yüzünde ateşin verdiği heyecanı görebiliyoruz. Aynı heyecan hemen yanında, bir bacağı havada olan erkek figürde de var. Bu iki figür, esere heyecan ve hareket veriyor.

hunting birds at night1

Zemine baktığımızda, köylü giysisiyle bir kadın ile bir adamın kör olup düşen kuşları topladığını görürüz. Ateşin zemine yansıması, yine sarının farklı tonları ve kahverengiyle gösterilmiş. İnsanoğlunun avlanırken kullandığı bu yöntemi eleştirel değil, realist bir bakışla aktaran Millet‘in 1875 yılında son nefesini vermeden yaptığı son resimdir bu.

hunting birds at night2

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s