Henri de Toulouse-Lautrec’in “Portrait of Vincent Van Gogh” eseri

lautrec van gogh  1864 doğumlu Fransız ressam Henri de Toulouse-Lautrec, anne ve babasının akraba oluşundan dolayı kardeşleriyle birlikte genetik hastalığa sahipti. Lautrec‘in bedeni kalsiyum eksikliğinden dolayı gelişemedi, ancak o bunu umursamayarak aristokrat ailesinden kopup 36 yıllık yaşamını Paris’in en gösterişli kulüplerinde geçirerek dans eden güzel kadınları ve hareketli yaşamı resimleyerek ‘afiş’ kavramını ortaya çıkardı. Lakin ben ressamın bu yönünden değil, dostu Van Gogh‘u da model olarak kullandığı portreciliğinden söz edeceğim.

18 yaşındayken ailesinden bütünen kopup Montmarte‘ye yerleşen Henri de Toulouse-Lautrec, burada ressamlığını geliştirerek pek çok ressamla dostluk kurdu. Bu dostlardan biri, Hollandalı ressam Vincent Van Gogh idi ve ikili, pek çok kez meşhur gece kulübü Moulin Rouge‘de sabahın ilk ışıklarına dek absent içip dertleşmişlerdi. İşte böyle akşamlardan birinde Lautrec, dostu Van Gogh‘un duruşunu kafasında fotoğraflayarak  pastel boyayla mukavvasına aktarmıştır.

lautrec van gogh1

1887 yılında yapılan “Portrait of Vincent Van Gogh” adlı bu portrede Van Gogh, 34 yaşındadır. Yani absentin dibine vurduğu; intihar etmeden 3 yıl evvel. Boynunda bir eşarp, sırtında kahverengi bir ceketle yan profilden resmedilen ressam, önündeki absent kadehiyle birlikte ciddi bir ruh uyumu yakalamış. 54 x 45 cm‘lik mukavva üstüne pastel boyayla yapılan eser, Van Gogh Müzesi‘nde sergileniyor.

lautrec van gogh2

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s