Edouard Manet’in “The Dead Toreador” eseri

larger

Daha önce “Un bar aux Folies Bergere”, “Olympia“, “The Fifer” eserlerinden söz ettiğim Fransız ressam Edouard Manet, 1860’larda Salon tarafından reddedilip memleketin tanınmış eleştirmenlerinden kötü yorumlar alınca kendini kötü hissetti ve üzerindeki baskıyı atabilmek için İspanya’ya seyahate çıktı. Bu seyahatte bir boğa güreşi etkinliğine katılan Manet, 1864’te “Episode From A Bullfight” adlı büyük bir eser yaptı. Ancak bu tablo ressam tarafından ikiye bölündü. Devamı aşağıdadır.Bu paragrafın hemen altında paylaştığım görsel, ressamın yaptığı “Episode From A Bullfight” eserinin üst kısmıdır. Sergilendiği zaman eleştirmenler tarafından beğenilmeyen; “tahtadan yapılmış bir matadoru öldüren boynuzlu fare” şeklinde Manet‘i üzen bir benzetme yapılan eserde eleştirilen nokta, matadoru öldüren boğanın, matadora oranla çok küçük görünmesi idi. Bu eleştirilerden etkilenen ressamımız, resminin matadorlu kısmını bölerek sergilemeye karar verdi.

ölümatador

The Dead Toreador” adını alan eserde matadorun üzerindeki parlak krem, parlak beyaz ve parlak siyah, büyüleyici bir kontrast oluşturuyor. Hemen önümüzde duran sol omzunun altındaki koyu kırmızı kan, resmi daha çarpıcı yaparken ürkütücü havasına şiddet öğesini de katıyor. Figürün ölü olduğunu bu kan sayesinde anlıyoruz.

1

Sağ elini midesine yakın bir yere yerleştiren figür, muhtemelen tam bu noktaya boğanın darbesini yemiş. Koyu renk zemin üzerinde ifadesiz, donuk bir halde yatan figürün ölümüne bir boğanın sebep olduğunu; sağında duran kırbaç , sol eliyle tuttuğu kumaş parçası (boğayı kızdırmak için kullanılır) ve matador kıyafetlerinden anlıyoruz.

75.9 x 153.3 cm‘lik bu eser, Washington Ulusal Galeri’de.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s