Hüseyin Avni Lifij’in “Zeyrek’ten Görünüm” eseri

work_2701

1886 doğumlu ressamımız Hüseyin Avni Lifij, Sanayi-i Nefise’de Osman Hamdi Bey‘den sanat dersi, 23’ünde Paris’te İzlenimcilik akımı başta olmak üzere resim teknikleri üzerine ciddi bir eğitim almıştır. “Son Otoportre” ile tanıttığım 1927’de kaybettiğimiz ressamın “Zeyrek’ten Görünüm” adlı peyzajını anlatmaya çalışacağım. İngilizce’ye “View From The Zeyrek” olarak geçen bu eserin yapılış tarihini ve şu an nerede olduğunu bilmiyorum ama 41 yıllık kısa ömrünün üçte ikisini resme adayan Lifij, Fatih’teki meşhur Zeyrek evleri resmederken Numune-i Terakki Mektebi’nde (bugünkü ‘İstanbul Lisesi’) geçen yıllarının üzerinde bıraktığı etkiyi de aktarmıştır.

hüseyin avni lifij

Osmanlı Dönemi’nden kalma önemli mimari eserlerden olan Fatih’teki Zeyrek evleri, geçtiğimiz yıllarda UNESCO tarafından koruma altına alındı. Yaklaşık 150 tane kadar kalan bu evler; ahşap cepheleriyle uyumlu söveleri, süslü payandalı ve cumbalı tasarımlarıyla devrin mimari anlayışını yansıtmakta.

Lifij‘in resmine baktığımızda kırmızı ve mavi boyalarla yapılmış Haliç görünümünün derinlik kattığını görürüz. Solda kırmızı kiremitli alçak bir ev, solda yüksek ahşap bir bina var. Aşağıda Zeyrek Mahallesi‘nin 1950’lerde çekilmiş bir fotoğrafını paylaşıyorum;

zeyrek_evleri2

One response to “Hüseyin Avni Lifij’in “Zeyrek’ten Görünüm” eseri

  1. Geri bildirim: Hüseyin Avni Lifij’in “Alegori / Savaş” eseri | Resim Biterken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s