Frida Kahlo’nun “Itzcuintli Dog With Me” eseri

kahloitzcuintliweb

1907 doğumlu ressam Frida Kahlo‘nun resimlerinde ana konular otobüs kazası ve sonrasında kalan fiziksel acıları, Diego’nun aşkı ve ihanetleri, doğuramadığı çocukları ve kursağında kalan annelik hevesi ve hiç geçmeyen ruhsal acılarıdır. 31 yaşında tamamladığı “Perro Itzcuintli conmigo“; İngilizce ismiyle “Itzcuintli Dog With Me“dir. 

Frida, bu resimde ‘femme fatale‘ bir poz veriyor. Mavi kurdeleyle süsleyip başının üzerinden ördüğü saçları, boynunda uzun Meksika işi kolyesi, altın ipliklerle Meksika işi işlemeli siyah elbisesiyle bir sandalyede oturan Frida‘nın ‘femme fatale‘ duruşu, sol elinin işaret parmağına taktığı ‘roach clip’ denilen nesnenin ucundaki sarma tütünle destekleniyor. Sarma tütün, esere şehvet katıyor.

2

Hafif kızarmış yanakları, kırmızı dudaklarıyla uyumlu olan yüzünde mekandan ve zamandan bağımsız, düşünceli bir ifade var. Arka plana baktığımızda, fırtına öncesi yoğun gri bulutlarla kaplanan gökyüzünü çağrıştıran bir boyama görüyoruz. Bu görüntü, eserdeki mekanı mekansızlaştırıyor.

111

Frida‘nın kasvetli havayı destekleyen siyah elbisesinin eteklerindeki beyaz detay, kontrast oluştururken zemin, çölü andıran kahve tonlarına boyanmış. Eserde, ressama eşlik eden; sağ altta gördüğümüz küçük köpek, Nahuatl Dili‘nde (hala 2 milyon Meksikalı konuşuyor) Itzcuintli denilen cinstendir. Pahalı ve az bulunan bu köpek, aynı zamanda 20 günlük Aztek takviminin 10. gününün adıdır. Belki ressam için böyle bir anlamı vardır?

3

Lakin bana göre; bahçesinde maymun, kuş, köpek, ceylan gibi hayvanları besleyen Frida, bu hayvanlara bakarken aslında ölü doğan/ doğmamış çocuklarına annelik yaptığını hissediyor. 71 x 52 cm‘lik bu kanvas eser, Dallas’ta özel bir koleksiyonda.

Frida ile Itzcuintli köpekleri

Frida ile Itzcuintli köpekleri

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s