Pablo Picasso’nun “Boy with a Pipe” eseri

boy with apipe

1881 doğumlu Pablo Picasso‘nun ilk gençlik döneminde çıkardığı işler Kübizm‘in habercisi niteliğini taşımaktadır. Mesela 1904 ile 1906 aralığını kapsayan “Gül Periyodu” adlı zaman diliminde bol bol pembe rengini ve çiçekleri kullanan ressam, 1905’te tamamladığı “Garçon a la pipe” (Boy with a Pipe) eserinde ergenlik çağına henüz girmiş bir erkek çocuğunu ana figür olarak resmedip eserini çiçeklerle donatmıştır. Lakin eserdeki ana nesne, çocuğun elindeki pipodur.

Ressamımız, Montmarte‘de yaşayan 24 yaşındaki Pablo Picasso. Sürekli atölyesine gelip çalışmalarını izleyen küçük komşusu Louis‘ten etkilenerek tamamladığı bu tablo, aslında Picasso‘nun baktığı bir ayna; onun ergenlik dönem hislerinin yansımasıdır. Arka plana hakin olan hardal renginin canlılığı ve çocuğun rahat kesim gömleğiyle pantolonunun tok mavisi, esere can katıyor. Arka plandaki Viktorya Dönemi‘ni andıran çiçek motifleri, tazelik hissini; bu his de gençliği temsil ediyor.

1

Seçtiği oğlan modelin ayakta dururken ve duvara yaslı birçok eskizini hazırlayan ressam, oturur pozisyonda resmetmeye karar verdiği eseri üzerinde modelsiz çalışmış. Bir tabureye oturduğunu düşündüğüm çocuk, gençliğin verdiği esnek rahatlıkla bacaklarını açmış, sağ elini öne doğru bırakmış, sol eliyle bir pipo tutuyor. Çocuğun yaşını göz önünde bulundurduğumuzda pipo, alışılmadık bir görüntü veriyor. Lakin başındaki çiçek tacı ve pipo, bu eseri kıymetli kılan yegane nesneler.

555

Resimdeki pipo hakkında yorumcular ciddi anlamda kafa yoruyor, çünkü normalde pipo bu şekilde tutulmaz. Çocuğun pipoyu tutuş şekli, yüzündeki dalgın ifadeye rağmen bize kadar yansıyan özgüveniyle birleşince modele, “kendine özgülük” katıyor. 19 ve 20. Yüzyıl’ın genç entelektüel kesimini yansıttığını düşündüğüm Pablo‘nun 100 x 81.3 cm‘lik bu işi, özel bir koleksiyonda saklanıyor.

picasso gül 2

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s