Jean-François Millet’in “Haystacks: Autumn” eseri

97791814 doğumlu Fransız realist ressam Jean-François Millet, 54’ündeyken dört mevsim temalı bir seriye başladı. Zaten taşrayı resmetmeyi çok seven ressam, 1874’te “Haystacks: Autumn“u tamamladı. 85.1 x 110.2 cm‘lik kanvas üzerine yağlıboyayla tamamlanan resim, New York Modern Sanatlar Müzesi‘nde sergileniyor. 

haystacks

Daha önce Millet‘in “The Gleaners” adlı eserinden söz etmiştim. Resmin ön planında hasat zamanını değerlendiren işçi kadınlar var. Arka tarafta ise saman balyaları görünmekte. Şimdi söz edeceğim eser, “The Gleaners“in arka planıdır. Hasat zamanı bitmiş; arpanın, buğdayın başakları ayrılıp samanlarını balyalanmış ve tarlaya yerleştirilmiştir.

haystacks2

Üç büyük saman balyası görünen resmin ön planında serbestçe otlanan koyun sürüsü var. Ön taraflara geldikçe renkleri koyulaşan koyunlardan ileride olanlar bej, beyaz renklidir. Bunun sebebi, ışığın arka plana vurmasıdır. Bu çıkarıma en soldaki balyanın gölgesinin diğer iki balyaya vurmasından varıyorum. Bu en soldaki balyanın dibinde, elinde saman süpürgesi olan bir adam görüyoruz. Adam balyaları derlemektedir.

haystacks3

Daha ileri gittiğimizde solda iki ağaç, sağda evler görüyoruz. Burası, Chailly-en-Brien‘de ikamet eden bir köydür. Gökyüzüne bakın. Balyaların üst tarafına doğru koyu renk alan gök, oldukça huzursuz görünüyor. Zaten sonbahar mevsimi olduğunu bildiğimiz eserdeki bulutlar, fırtına habercisidir. Bu görüntü, zemindeki koyunların sakinliğiyle büyük bir zıtlık oluşturuyor.

One response to “Jean-François Millet’in “Haystacks: Autumn” eseri

  1. Geri bildirim: Jean-François Millet’in “Haunting Birds at Night” eseri | Resim Biterken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s