Edvard Munch’un “Puberty” eseri

munch puberty

Norveçli ressam Edvard Munch‘u “Hasta Çocuk“,”Çığlık“, “Madonna” ve otoportresiyle tanıtmıştım. Bu yazımda, 1944 yılında kaybettiğimiz ressamın nü işlerinden birini; “Puberty“i anlatmaya çalışacağım. Türkçe’ye “Ergenlik” olarak çevrilen bu eser tamamlandığında Munch, 30 yaşındaydı. 

Çığlık” adlı eseriyle aynı yıl yaptığı bu eser, Munch‘un yaşamıyla doğrudan bağlantılı. Ressamın üstesinden gelemediği cinsel çıkmaz, onu erkek doğasının verdiği baskınlıktan yoksun bırakmıştı ve Munch, bu durumu sanatına sık sık yansıttı. Çıplak bir genç kızın utangaçlığını ve ona doğru eğilmiş dev bir kartalla Dışavurumculuk örneği veren ressamın 151.5 x 110 cm‘lik bu tablosu Norveç, Oslo Sanat Galerisi‘nde.

munch puberty 1

Resimdeki ana nesne, üzerine beyaz çarşaf ve beyaz yastık yerleştirilen kahverengi ahşap karyoladır. Karyolanın üzerinde oturan genç kız figürünün hissettikleri, biz tarafından açıkça görülmekte. Omuzlarının arkasından gelişigüzel bırakılmış saçları, yuvarlak büyük gözleri, kollarını bacaklarına doğru dik uzatıp bedenini örtmeye çalışması, genç kıza utangaç ve şaşkın bir ifade vermiş. Çıplaklığından dolayı utanan genç kızın yerde birleştirdiği çıplak ayakları, figürümüze emanet bir nesne hali vermiş.

munch puberty 2

Kızın sağında ona doğru bakan siyah bir kartal var. Bu, bir tür gölge, vesvese de olabilir. Masum ve çıplak bir kızı, siyah bir kartalla yan yana resmeden Munch, burada bastırılmış cinsel isteğe bir gönderme yapıyor olabilir. Ergenlik çağına girmiş genç kızların cinsel kimliğini keşfetmesi ve bu değişimi kabullenmesi zorlu bir süreçtir ve bir takım psikolojik bunalımları yanında getirir. Kendi cinsel arzularıyla da ciddi bunalımlar yaşayan Munch‘un bu durumu anlatma şekli, çıplak bir genç kız ile siyah kartal şeklinde olmuş.

munch puberty 3

Anksiyete‘ olarak tanımlanan kaygıları yaşamı boyunca kafasında taşıyan Edvard Munch, çareyi hep alkolde aradı. Cinsellikten öte en büyük bunalım, bir türlü kurtulamadığı yalnızlık hissiydi. İşte böylesi bunalımlar içinde yaşayan usta Norveçli, “Puberty” adlı eserini hislerini dışavurmak maksadıyla boyadı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s