Frida Kahlo’nun “Girl with Death Mask (She Plays Alone)” eseri

Girl with Death Mask - 1938 1907’de doğan Frida Kahlo, 31 yaşındayken “Nina con mascara de muerte (Ella juega sola)” adlı bir tablo yaptı. Yine Meksika kültüründen bir festivali tema olarak kullanan ressam, bu eseri bitirdikten sonra Meksikalı aktris Dolores Del Rio‘ya hediye etti. 14.9 x 11 cm ebatlarındaki metal levha üzerine yağlıboyayla tamamlanan resim, şu an Japonya’daki Nagoya Sanat Müzesi‘nde.

İngilizce’ye “Girl with Death Mask (She Plays Alone)” şeklinde çevrilen eserin konusu, Meksika’da her yıl gerçekleştirilen “Day of the Dead“, yani “Ölüler Günü” adlı festivaldir. Ekim’in son günü, 1 Kasım ve 2 Kasım günleri olmak üzere üç gün boyunca tüm Meksika’ya resmi tatil ilan edilmiştir ve herkes bir araya gelerek ölüleri için yas tutar. İlk gün çocuk ölüler, ikinci gün aziz ve azizeler, üçüncü gün ise tüm ölenler için yas tutulur ve bu yas; ekmek, meyve, fındık, yöresel yiyeceklerle hazırlanmış sofralar ve şekerden yapılmış iskeletler, karton maskelerle süslenmiş bahçelerde gerçekleştirilir. Festivalin sembolik çiçeği, bizim ‘kadife çiçeği‘ dediğimiz ‘tagete‘lerdir.

1

Frida‘nın 1938 yılında tamamladığı bu iş, yüzü maskeli küçük bir kız figürüyle sağında duran korkunç maske aracılığıyla Ölüler Günü‘nden bir sahneyi karşımıza getiriyor. Pek çok yorumcuya göre ressamın 4 yaşındaki hali olan bu kız çocuğu, yüzündeki iskelet maskesi ve elindeki sarı kadife çiçeğiyle festivale dahil olduğunu gösteriyor. Ancak kızın uğruna yas tutulan bir ölü mü (bkz.: festivalin ilk günü), yoksa ölen bir yakını için mi festivalde olduğunu bilmiyoruz.

2

 

Kızın yalın ayakları, yakası dantel işlemeli pembe tonlarındaki elbisesi, elindeki çiçek, masumiyetini vurgulayıp izleyicide şefkat hissi uyandırıyor. Fakat gökyüzüne bakın; çorak zemine zıt, hareketli ve fırtınalı bir hava var. Küçük kızın kötü kaderini gösteren bu durum, en iyilerin bile ‘kötü’yle tanışacağını ve bu tanışmada ne kadar savunmasız kalacaklarını, acının kaçınılmazlığını ve ölümü anlatıyor.

3

Bu resmi yaparken Frida, “La Catrina” adı verilen çinko maskelerden etkilendi. 1910 ile 1913 aralığında Meksikalı grafikçi ve illüstratör Jose Guadalupe Posada tarafından yapılan “La Catrina” adlı maskeler, modayı takip eden burjuva kadınlarını güzel iskeletler olarak gösteriyordu ve bu grotesk nesne, Ölüler Günü‘nün simgesi haline geldi. Resimde sağ tarafta duran maske, bir La Catrina kopyasıdır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s