Joos De Momper’in “The Tower of Babel” eseri

1

Resim tarihinde Babil Kulesi‘ni resmeden pek çok Flaman ressam vardır. En değerlilerinden biri olan Pieter Bruegel‘in eserini anlatmıştım. Şimdi söz etmek istediğim kişi, yaşamı boyunca Bruegel‘in yeteneğine hep hayran olan Joos de Momper. 1564’te; yani Bruegel ölmeden 4 yıl önce dünyaya gelen De Momper, 1595 ile 1605 aralığında iki kez Babil Kulesi‘ni resmetti. 

Babil Kulesi‘nin hikayesi, “Eski Ahit” dediğimiz Tanah‘ta (Musevilerin kutsalı) geçer. Kısaca söz edeyim; bugünkü Irak çizgileri içerisindeki Babil’in kralı Nemrut, Tanrı’ya ulaşmak maksadıyla bir yapı inşa ettirmek ister. Bu, aslında Tanrı’ya şirk koşmaktır ve Tanrı bu yüzden onu lanetleyip kulesi henüz bitmemişken yıkar. Bu felaket, asırlardır her sanat dalına konu olmuş ve ressamımız De Momper de bunu kanvasında iki kez resmetmiştir.

1

Birinci resimden başlayalım. Ressam, kuleyi bize zeminden yukarı doğru çıkarak gösterir. Biz, kuleyi tam karşıdan görecek konumda, uzak sayılabilecek bir noktadan bakıyoruz. Çevrede demir döven işçiler, köpekle oynayan çocuklar, sohbet eden kadın ve erkekler görüyoruz. Dumanlar arasında onlarca göçebe çadır,bir kaos oluşturmuş. Dikkatli baktığımızda tam önümüzde Kral Nemrut görünüyor. Önünde köpeği ve çevresindeki yardımcılarıyla Nemrut, buyurgan bir tavırla kulenin projesini inceliyor.

333333333333

Kuleye baktığımızda, yıkılma henüz gerçekleşmemiş, hatta kulenin çoğu tamamlanmıştır. Kulenin en tepesi, bulutları delerek puslu, yüce bir görünüm kazanmış. Dikkat ederseniz kulenin etrafında uçan kuşların her biri kuleden alçaktadır. Bu, Babil Kulesi‘nin efsaneleşmiş ününü bir kez daha hatırlatıp yapıya kutsallık kazandırıyor.

2

İkinci resim, kulenin arka tarafını göstermekte. Burada, kuleye giden S şeklindeki yolu görüyoruz. Biz, yolun henüz başlamadığı noktada, yine zeminden bakıyoruz. Kule çok daha yüksek görünüyor ve yıkılma henüz başlamamış. Pek çok hayvan ve insan figürü, yine bir kaos atmosferi yaratsa da ilk resme oranla çok daha sakin bir hava var. Tablo, 38,5 x 47,5 cm ebatlarındaki kanvasa yağlıboyayla yapılmış.

222222

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s