Diego Rivera’nın “The Flower Seller” eseri

Flower_Seller_by_Diego_Rivera__large[1]

Meksikalı ressam Diego Rivera‘nın “Eiffel Kulesi” anlatmaya çalışmıştım. Memleketinin en iyi ve en tanınmış kadın ressamı olan Frida Kahlo ile evliliğiyle de bilinen Rivera, ateşli bir komünist ve dolayısıyla bir antikapitalistti. Ressamın bu kimliğini vurgulayan bir eserinden; “The Flower Seller“den söz edeceğim. 

Resimde 40 – 45 yaşlarında bir Meksikalı kadının içi çiçek dolu geniş bir hasır küfeyi sırtlanmak üzere olduğunu görüyoruz. Hasır küfedeki beyaz çiçekler, Kalla Zambağı denilen bir zambak türüdür. Afrika dilinde “Varkoor” denilen (Türkçesi; “Domuz Kulağı”) ve Afrika ülkelerinde yetişen bu çiçek, 19. Yüzyıl Meksikası’nda kadınların tarafından çok talep edilirdi. Bu da işçi kesim için bir iş kolu demekti. Resimdeki kadın, tahmin edeceğiniz üzere, düzenli işi olmayan yoksul işçilerden biridir.

3

Koyu renk uzun etekliği ve üzerindeki açık renk püsküllü pançosuyla Meksika’nın yerel günlük kıyafetlerini giyen kadın, omzundan sarıp boyun hizasında elleriyle tuttuğu mavi kuşakla küfeyi kaldırmaya hazırlanıyor. Dizleri üzerinde duran kadının beklemesinin sebebi, küfenin henüz dolmaması. Resmin alt kısmına bakarsanız sol ve sağ yanda çıplak erkek ayaklarını görürsünüz. Bu ayaklar, çiçeklerin üzerinden hasır şapkası görünen adama ait. Adam, küfeye çiçek yüklemeyi bitirmiş, dış tarafından kaldırarak (yukarıdaki detayda ellerini görüyorsunuz) kadına yardım etmekte.

2

Yeşil sapları ve sarı dişleriyle beyaz zambaklar, oldukça taze ve canlı görünmekte. Zarar görmemesi için nazikçe ve sıralı dizilen zambaklar, tekrarlı olduğu için motif gibi algılanmasına neden oluyor. Zambakların sarı dişleri ve kadının küfeyi çektiği mavi kuşak, resme canlılık veren sıcak renkler. Diego‘nun karanlık arka plan tercihi, figürlere ve hisse odaklanmamızı sağlar.

1

Gelelim duygusal anlama. İlkelcilik akımını benimseyen Diego, bu eserinde de hep yaptığı gibi kaba hatlı Meksikalı figürü resmetmiş. Yaşamı boyunca işçinin yanında duran ressam, kadın işçinin yüzünü öne eğdirerek yaptığı işin zorluğunu olgunlukla kabullenişini göstermekte. Öte yandan kadının taşıdığı süs çiçekleri, üst kesim kadınlarının evlerini ve ellerini süsleyecektir. Bunun için Meksikalı bir kadının düşük ücret karşılığında fiziki güç kullanması, Diego Rivera‘nın içine işleyen acı bir gerçek.

Ressamın çiçek satıcılarını resmettiği birkaç eseri daha var;

111111111111 44444444444444 2222222222222222222 3333333333333333333333

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s