Margaret Keane’nin “Survival” eseri

10191709_f520

Amerika’nın Kaliforniya eyaletinde dünyaya gelen Margaret Keane, bir modern ressamdır. Yaptığı iri gözlü çocuklarla anime karakterlerini hatırlatan ressamımızın 1964 senesinde boyadığı “Survival” adlı işinden söz etmeye çalışacağım. Lakin önce o dönemde yaşadığı duygusal sarsıntıdan bahsetmem gerek. 

1927 doğumlu Amerikan sanatçı Margaret Keane, resimlerinde genellikle 5-12 yaş aralığında çocuk figürlerine yer verir. Arka plan genel olarak sadedir ve figürler, illüstrasyona benzer. Oran kullanmayan Keane, duygularıyla hareket eder ve işlerindeki en belirgin nitelik, figürlerinin üzgün bakan büyük gözleridir. En gerçek ifadeyi çocukların gözlerinde gördüğünü söyleyen ressamın “Survival” eserinin hikayesinden kısaca bahsedeyim;

Yaptığı çizimleri ilk başta eşi Walter Keane‘nin adıyla yayınlayan Margaret, 1965’te boşandı ve bu hiç de kolay olmadı; zira Walter, Margaret‘in resimlerini sahiplenip haklarını üzerine almak istiyordu. Bu durumda hakim, Margaret‘ten ressamlığını kanıtlamasını istedi ve ressamımız 53 dakikada bir çocuk resmetti. Davayı kazanan Margaret, bu süreçte bir duygusal çöküntü yaşadı ve bunu yukarıda gördüğünüz “Survival” adlı eserinde yansıttı.

margaret keane survival

Survival“, yaşam mücadelesinin görsel anlatımı. Siyahın ve mavinin koyu tonlarının hakim olduğu arka planda yanmakta olan yapılar görüyoruz. Bu yapılar, resme derinlik kazandıran detaylardır, çünkü yangın çok büyüktür. Bunu alevlerin sağdaki sarı başlı çocuk figürünün çok yakının olan ve kırmızının tonlarıyla boyanmış alevlerden anlıyoruz. Çocuk, arkadaki yapılara uzaktır / kızgın alevler çocuğa yakındır.

margaret keane survival2

Çocuğun üzerindeki kırmızı atlet, alevlerle uyum içinde. Demek ki duygusal bir durum söz konusu. Alevler, hayatın zorluğu, sert yaşam koşullarının Margaret üzerindeki etkisinin resme aktarımıdır. Ellerini arkada birleştirip çıkış yolu arayan büyük mavi gözlü erkek çocuk ise Margaret‘in hislerini aktardığı figürdür. Ressamın, dehşet hissi veren nadir işlerinden biri olan “Survival“, Türkçe’ye “Yaşam Mücadelesi” olarak çevrilebilir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s