Frederic Remington’un “On the Southern Plains” eseri

1

Amerikan ressam Frederic Remington, yağlıboya tablolarının yanı sıra illüstrasyonları, heykelleriyle ve yazdığı kitaplarla da bilinir. 1861 doğumlu ressamın vazgeçemediği figür, atlı kovboylardır. Bahsedeceğim “On the Southern Plains“de de Kızılderili süvarileri görüyoruz. Remington, eseri tamamladıktan 2 yıl sonra, 1909’de hayatını kaybetti. 

Burası, Amerika’nın Güney ovalarından bir bölge. Remington, resmi kayıtlara göre 1861 yılının Nisan ayında başlayıp 1865 Mayısı’nda sonlanan Amerikan Sivil Savaşından bir sahne resmetmiş. Bir grup Kızılderili süvari, atlarını son sürat sol tarafa doğru sürerken silah çekmiş, görünmeyen düşmanlara hazırlık yapmakta.

2

Zemin, açık kahve tonlarında kumla kaplı. Aşağıdan bize doğru gelen süvariler, sol tarafa doğru yol alıyorlar. Bunu, en öndeki atın sola doğru dönük olmasından anlıyoruz. Koşan bir atın ön ve arka ayak hareketlerini, bedeninin çevikliğini kusursuz bir biçimde resmeden Remington, süvarilerin o dönemde giydikleri üniformaları tüm detaylarıyla aktarmış. Atların koşuşu ve süvarilerin silah çekişi, resme hareket katıyor.

1

Atların gölgelerini kumların üzerine koyu kahverengiyle veren ressamın İzlenimcilik akımından etkilendiği apaçık ortada. Göğe baktığımızda kahverengiye beyaz katarak açık bir renk veren Remington, resmin sağ tarafında gölge gibi görünen süvarileri açık renkle çizerek esere derinlik kazandırmış.

3

Eserdeki en vurucu nokta, hemen önümüzde yatan beyaz kazdır. Süvarilerin muhtemelen birkaç saniye evvel vurduğu kazın beyaz gövdesine henüz kan bulaşmamış. Remington‘un gerçekleşmek üzere olan birkaç an’ı birden resmettiği 76.5 x 129.9 cm‘lik eser, özel bir koleksiyonda saklanıyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s