Gustav Igler’in “Hausmusik” eseri

1280px-Gustav_Igler_Hausmusik

Gustav Karoly Igler, Avusturya’dan çıkma bir ressam. 1842’de doğan Igler‘in işleri günlük yaşamdan kesitler, bakınca anlayabildiğimiz sahnelerden oluşur. Avusturyalı ressam Ferdinand Georg Waldmüller‘den ders almışlığı da olan ressamımız, 1938 senesinde son nefesini vermeden kısa bir süre önce “Hausmusik“i tamamladı. İngilizce ismi “Music Making at Home” olan eseri anlatmaya çalışacağım.

Resimde duvara monte edilen ahşap bir kuyruksuz piyano (Upright Piano) çalan genç kız figürü görüyoruz. Bize arkası dönük, başı sol tarafa bakıyor. Sarı saçları, kulak hizasından örgüyle topuz yapılmış. Bu saç modeli, mavi önlüklü beyaz elbisesiyle birlikte kıza asalet katmış. Sağ eli ve sağ ayağı görünmeyen kızın sol eli piyanoda, sağ ayağı ise yere parmak uçlarında basıyor. Bu hareket, istemdışı ve müziğin etkisiyle yapılmış.

1

Sol tarafa baktığımızda bir erkek figürü görüyoruz. Üzerinde yeşil uzun bir ceket, beyaz gömlek ve kırmızı süeteri, kahverengi dar pantolonu ve dizlerinin altına kadar çektiği çoraplarıyla dönem modasına uygun giyinen bu adam, sağ bacağını solunun üzerine atmış keman çalmakta. Başının üst orta tarafındaki dökülen saçları, yaşının 50’den fazla olduğunu gösteriyor.

2

Mavi desenli duvar kağıdıyla kaplı bir odada müzik yapan iki figürün yer aldığı eser, sanki onların dikkatini dağıtmamak için gizlice yapılmış gibidir. Sol tarafta perdesi yere kadar uzanan pencereden gelen ışık, genç kızı ve piyanoyu vurgulasa da tüm odayı aydınlatmakta. Piyanonun üst tarafında açık duran bir nota defteri ve üzerinde aksesuar olsun diye çiçekli vazo duruyor.

3

Piyanonun sağ yanında yeşil minderli bir sandalye görüyoruz. Yeşil, erkek figürün ceketiyle uyum içinde. Sandalyenin üzerinde duran mavi kurdeleli hasır şapka, evin kıza ait olmadığını gösteriyor. Büyük ihtimalle sağdaki adam onun müzik hocası ve şu an birlikte müzik yapıyorlar. Duvarda üç adet çerçeve asılı. Bu çerçeveler, Avusturya’daki Dorothe Müzesi‘nde sergilenen 72 x 92 cm‘lik esere derinlik katmış.

4

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s