Rembrandt’ın “The Anatomy Lesson of Dr. Nicolaes Tulp” eseri

anatomi dersi

Hollandalı ressam Rembrandt van Rijn‘in “Müzik Dersi“,”Gece Devriyesi“,”Mütevelli Heyeti” ve otoportrelerinden söz etmiştim. Ressamın henüz 26 yaşındayken tamamladığı ve baş eserlerinden biri olan “The Anatomy Lesson of Dr. Nicolaes Tulp“tan bahsedeceğim. 216.5 x 169.5 cm‘lik bu dev yağlıboya tablo, Hollanda’daki Mauritshuis’te sergileniyor. 

Nicolaes Tulp, 1593’te dünyaya gelip 80 yıl yaşayan ve bu süre içerisinde memleketi Hollanda’nın en iyi doktorlarından biri olan önemli bir bilim adamıdır. Amsterdam Hekimleri Loncası‘nın onur üyelerinden olan Tulp, yılda bir kez halka açık anatomi dersi verirdi. Resimde, Doktor Tulp‘u, silahlı soygun suçundan asılarak idam edilen Aris Kindt‘in kadavrası üzerinde çalışırken görüyoruz. 1632 yılının 16 Ocak akşamı gerçekleşen bu ürkütücü etkinlik, Rembrandt‘ın tablosunda büyüleyici bir gerçeklikte resmedilmiş.

2

Resimde ilk dikkat çeken figür, kuşkusuz masa üzerindeki kadavradır. Başının gözlerden yukarı kısmı gölgede kalan kadavranın dizlerinden aşağısı da gölgede kalmış. Bu, Rembrandt‘ın sık kullandığı bir ışık-gölge tekniğidir ve Caravaggio‘dan miras kalmıştır. Üzerine vuran ışıkla korkutucu bir beyazlığa bürünen kadavranın sol kolu üzerinde çalışan Doktor Tulp‘a dikkat verelim;

1

Kadavranın kesilmiş sol kolundan çıkan bir dokuyu makasla tutan Doktor Tulp, parmak kaslarına bağlı sinirin nasıl hareket ettiğini göstermekte. Sol elinin uyarıcı işaretinden bu hareketi anlattığı belli oluyor. Rembrandt, kas hareketini yapmadan hemen önceki o anı resmetmiş.

5

Kadavranın ayak ucundan biraz daha bize yakın mesafede bir kitap duruyor. Bu kitap, Andreas Vesalius‘un anatomi kitabıdır. Dersi izleyenlere geçelim;

3

Masanın sol tarafında üç çeyrek pozisyonda duran iki figürden öndeki, kitaba doğru bakarken diğeri, Doktor Tulp‘a dikkat kesilmiş.

4

Masanın başında, kadavranın başının hemen üzerinden iki meraklı izleyici başlarını uzatmış,Doktor‘un makasla tuttuğu dokuya bakmakta. Bu ikilinin üzerinden uzanan figür de dikkatini Doktor‘un makasına vermiş.

6

Sağ tarafta, grubun dışındaymış gibi oturan bir figür var. Yan pozisyonda oturan bu figürün yüzü net olarak bize dönük. Bu figürün elindeki kağıtta, o akşam orada bulunanların isimleri yazılı. En arkada ve aynı zamanda en yüksekte duran figür ise sanat tarihçilerine göre Rembrandt‘ın kendisi. Kadavra hariç her figürün yüzüne ışık vuruyor. Arka plana baktığımızda kemerli duvarlar dikkat çekiyor.

7

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s