Edward-Burne Jones’in “Fatima” eseri

12aVB4592630-2I55

Daha evvel “Sidonia von Bork” adlı eserinden söz ettiğim İngiliz Ön-Rafaellocu ressam Edward-Burne Jones‘in 29 yaşındayken resmettiği “Fatima“dan bahsedeceğim. “Külkedisi“, “Kırmızı Başlıklı Kız” gibi masallardan tanıdığımız Fransız yazar Charles Perrault‘un “Mavi Sakal” adlı eserindeki Fatima karakterinin portresi olan 77.5 x 26.7 cm‘lik eser, 2006’da satıldı ve özel bir koleksiyonda saklanıyor. 

1883 doğumlu Jones, çok sevdiği yazar Perrault‘un 1659’da yazdığı “Mavi Sakal” adlı eserindeki kadın karakter Fatima‘yı 1862 yılında resmetti. Fatima, masalda, kocası Mavi Sakal‘ın kilitli odasının anahtarını çalıp onun sırrını ortaya çıkarıyordu. Resimde Fatima‘yı gizlice aldığı anahtarla resmedilmiş.

Titian‘ın “La Bella” adlı eserindeki kadın figürünün Burke üzerindeki etkisi, “Fatima“da açıkça görülüyor. Karpuz kollu elbisesinin üst tarafı kırmızının koyu tonuyla, alt tarafıysa açık tonuyla boyanan elbisesiyle figür, net olarak bize doğru bakmakta. Beyaz yüzünden yaptığı şeyin korkusu ve heyecanı okunuyor.

2

Sol eliyle etekliğinin üst tarafını yukarı doğru kaldıran figürün bu hareketinin amacı, elbisenin onu yavaşlatmasını engellemek. Gizli bir şey yaptığını bu hareketiyle açık eden figür, sağ elinde gizlice aldığı anahtarı tutuyor. Fatima‘nın heyecanlı duruşu, sanki her an bir şey olacakmış hissi yaratıp bize de gerginlik veriyor.

1

Başındaki şapka ve elbisesiyle bizi Rönesans‘a götüren Fatima üzerinde kullanılan sıcak renklere zıt olan arka planın karanlığı, figürün evinin koridorunda olduğunu gösteriyor. 1862’de guaj boyayla yapılan resim, Jones‘in en iyi işlerinden biri sayılıyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s