François Boucher’in “The Birth and Triumph of Venus” eseri

f5d11a6ba7e50bac6e6f94b664c0b2c5

Rokoko‘nun Fransız ustası François Boucher, 1703’te dünyaya geldi. Doğa hakkında söylediği “Fazla yeşil, Güneş tarafından yanlış ışıklandırılıyor” cümlesi, dönemdaşlarınca Tanrı’ya saygısızlık olarak görülen ressamın 37’sinde tamamladığı bir yağlıboya işinden söz edeceğim. “Venüs’ün Doğuşu” konusunu resmeden Boucher‘in 130 x 162 cm‘lik “The Birth and Triumph of Venus“, İsveç’te sergileniyor. 

Venüs’ün Doğuşu” konusu, bu eserden 2 asır önce Botticelli tarafından resmedildi. Boucher eserini tamamladıktan yaklaşık 1 asır sonra da William-Adolphe Bouguereau aynı konuyu resmetti. Ressamımızın 1740’ta yaptığı “Le Triomphe de Venus“, Rokoko‘yu hakkıyla temsil eder.

Resimde beşi sarışın, biri kumral olan altı kadın figürü bulunuyor. En güzel tarafı da figürlerden her biri Venüs (Afrodit) olabilecek kadar ihtişamlı. Özellikle sol tarafta sırt üstü uzanmış sarışın kadın, bacak arasındaki güvercinlerle erotizmi çağrıştırıyor. Bu, Venüs‘ün rolüne oldukça uygun.

1

Lakin gerçek Venüs, sağ tarafta. Başında taç biçiminde inciler, kızarmış yanakları ve utangaç yüz ifadesiyle hemen kendini belli ediyor. Mavi ve beyaz kumaşlar içinde çırılçıplak (göğüslerini örtmüyor) uzanmış Venüs, dev bir denizkabuğunun içinde. Bildiğiniz gibi Kronos‘un, babası Uranüs‘ün kesip Akdeniz’e attığı kaynağından üreyen Venüs, bu denizkabuğunun içinden çıkarak dünyaya geldi.

2

Venüs‘ün sağındaki kadın figürü, hayranlık dolu bakışlarıyla elinde tuttuğu büyük denizkabuğu içinde ona inci sunuyor. Sağdan yukarı çıkalım. Burada pembe şeritli gümüş rengindeki bir kumaş parçasını tutan putti görüyoruz. Göğe doğru ilerleyince neşeyle yuvarlanan üç sarışın putti daha görüyoruz. Bu kumaş, Venüs‘ün doğuşunu haber veren baharın simgesidir.

4

En solda, üfleyerek baharı getiren Zefirus‘la karşılaşıyoruz. Zefirus, içi su dolu bir deniz kabuğu içinden sola doğru üflüyor. Gri ve mavi tonlarındaki deniz, köpük köpük dalgalanıyor. Bu görüntü Rokoko akımına çok uygun. Aynı zamanda Venüs‘ün Yunan ismi olan Afrodit‘in “köpük” anlamına gelen “Aphros” kelimesinin vücut bulması.

3

Reklamlar

One response to “François Boucher’in “The Birth and Triumph of Venus” eseri

  1. Geri bildirim: Paul Cezanne’nin “The Black Marble Clock” eseri | Resim Biterken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s