William Merritt Chase’nin “Keying Up – The Court Jester” eseri

court jester

1849’da dünyaya gelen William Merritt Chase, Amerika’nın önemli ressamlarından biridir. Peyzaj, portre, natürmort türünde pek çok eser veren ressam, 26 yaşında başeserlerinden biri olan “Keying Up – The Court Jester“i tamamladı. 101 x 63.5 cm ebatlarındaki kanvas üzerine yağlıboyayla yapılan resim, Pennsylvania Sanat Müzesi‘nde sergileniyor. 

1916’da hayatını kaybeden Amerikan İzlenimci William Merritt Chase, akademiden mezun olduktan sonra eğitimine Münih’te devam etti. İlk eserini 22 yaşında sergiledi, 37’sinde evlendi ve kızlarını sık sık modeli olarak kullandı. Ressamın 1875’te yaptığı “Keying Up – The Court Jester“, genç yaşında büyük başarı sağladı.

1

Resimde, soytarı kılığında bir erkek figür görüyoruz. Kraliyet ailesinin eğlence anlayışının en önemli figürlerinden biri olan soytarı, burada kırmızı kostümüyle sahneye çıkmaya hazırlanırken resmedilmiş. Alnından çıkan bir tutam saçıyla çenesindeki bir tutam sakal, burulmuş uzun bıyıklarıyla grotesk bir görüntü veriyor.

2

Resimdeki en önemli olay, soytarı değil, odaklandığı iştir. Sağ elinde tuttuğu içki şişesini sol elindeki kadehe boşaltan soytarı, sahneye giden holde durmuş tüm dikkatini içkisine vermiştir. Soytarının yüzünde alaycı bir ifade var. Bu ifade, kızarmış burnuyla destekleniyor. Buradan anlıyoruz ki soytarı içmeye daha önceden başlamış.

3

Soytarı, sol koluna bir kukla sıkıştırmış. Kukla, soytarının bir kopyası. Işık, yukarı taraftan bu kuklanın yüzüne vuruyor. Aynı zamanda soytarının elindeki şişeye de vuruyor. Bu detaylar, Chase‘nin ressamlığını bize kanıtlamaya yetiyor. Ressam, 1879’da aynı eserin gravürünü de yaptı.

90877_ca_object_representations_media_3866_large

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s