Claude Monet’in “Dandelions” eseri

dandelions

Fransız ressam Claude Monet‘in eşiyle oğlunu da yerleştirdiği “Gelincikler“, seri halde yaptığı “Parlamento Binası“, İzlenimcilik akımını başlatan işlerinden “Impression, Sunrise“den, daha başka işlerinden ve Giverny’deki meşhur evinden söz etmiştim. 1926 yılında kaybettiğimiz ressamın “Dandelions” adlı eserini anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle belirtmeliyim ki “Dandelions“un yapım yılı belli değil. Renklerin kullanımına bakınca eserin 1870’lerde yapıldığını düşünüyorum. Yanılıyor da olabilirim. 1953 yılına dek yazar Ilya Ehrenburg‘un evinde olan “Dandelions“, 2011 yılında Ukraynalı bir koleksiyonere 6 Milyon Dolar’dan satıldı.

1

Resimde gördüğünüz çiçek, papatyagillerden ‘karahindiba‘dır. Nisan, Mayıs aylarında tarla ve çayırlarda görebileceğiniz bu bitki, oldukça şiirsel bir görünüme sahip. Bitkinin hassasiyete rüzgara; rüzgarla temas edince sarı renginde açan çiçekleri uçar ve geriye resimde gördüğünüz beyaz topçuklar kalır. Monet de büyük ihtimalle daha önceden rüzgar görmüş bir grup hindibayı model seçmiş. Çünkü eserin en altındaki çiçek, rüzgardan zarar görmüş, dağılmak üzeredir.

İzlenimci ressamlar, baharı haber veren resimler yapmaktan hoşlanırlar. Çünkü Pissarro, Renoir, Manet, Cezanne ve Monet gibi meşhur Fransızlar, pek çok kez ilkbaharı haber veren detayları resmetmişlerdir. Monet‘in 79.3 x 58 cm ebatlarındaki oluklu mukavva üzerine yağlıboyayla resmettiği bu işi, ilkbaharın iç açıcı detaylarından.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s