Georges Seurat’ın “Jeune Femme Se Poudrant” eseri

image

Resim sanatına hafif fırça darbeleriyle ortaya çıkan Noktacılık, yani “Puantilizm” akımını getiren Georges Seurat, 31 yıllık kısa ömrüne rağmen çok değerli işler yarattı. “La Seine a La Grande Jatte” bunlardan biri. Bahsedeceğim “Jeune Femme Se Poudrant” da şekillendirdiği Noktacılık akımı için oldukça önemli bir resim. 

Ressamın ölmeden 1 sene evvel yaptığı resimde gördüğünüz genç kadın, Seurat‘ın herkesten gizli tuttuğu sevgilisi Madeleine Knobloch. Yüzünü pudralarken resmedilen balık etli Madeleine, dönemin ‘güzel kadın’ algısı hakkında ipucu veriyor. Fırçanın nokta nokta vurulmasıyla tamamlanan 95.5 x 79.5 cm ebatlarındaki eser, Londra’daki Courtauld Galerisi‘nde sergileniyor.

1

Eser, ortadan diklemesine ikiye bölünmüş gibidir. Sağ tarafta yer alan kadın figürü, sağ elinde bir pudra fırçası tutmakta. Sol elinin parmaklarıyla dayandığı ince bacaklı sehpanın üzerindeki aynaya bakan figür, narsist bir duruş sergiliyor. Kahverengi sehpa ile figürün kolundaki bilezik uyum içinde. Aynanın duvar tarafından yukarı doğru çıkan beyaz çiçekler, muhtemelen yerdeki vazoda duruyor. Çiçekler, resme tazelik hissi veriyor. Bu da süslenen kadın figürünün gençliğini destekliyor.

2

Göğüslerini büyük ölçüde açıkta bırakan korseli tuvaletiyle modern ve müstehcen bir görüntü veren figürün mavi tonlarındaki odası, çiçeklerin de desteğiyle ilkbahar atmosferi taşıyor. Tam karşımızda iki kanadı açık bir çerçeve görüyoruz. Çerçeve diyorum, çünkü masa üzerinde duran çiçekli bir vazo göründüğü için bu dışarıyı gösteren bir pencere olamaz. Seurat‘ın mavi ve köpük pembesi rengini bolca kullandığı “Young Woman Powdering Herself” adlı eserinin kenarlarındaki kahverengi çerçeve boşlukları, ressamın sıklıkla yaptığı çerçeve boşluklarıdır.

3

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s