El Greco’nun “Laocoon”eseri

laocoon

El Greco, 1541’de Yunanistan’da dünyaya geldi ve 1614’te İspanya’da hayatını kaybetti. Bu yazımda bahsedeceğim “Laocoon” adlı eseri, mitolojik bir hikayedir ve ressamın İspanyol Maniyerizmi‘ni başlatan önemli işlerinden biridir.  137.5 x 172.5 cm‘lik kanvas üzerine yağlıboyayla tamamlanan resim, Washington’daki Ulusal Galeri‘de sergileniyor.

Homeros‘un eserine göre Yunanlar ile Truvalılar’a karşı savaş açmıştır. Bu savaşın sebebi ve detaylarına girmeyeceğim. Savaş uzun sürer ve Yunanlar, bizim ‘Truva Atı‘ diye bildiğimiz dev bir tahta atı Truva sınırına bırakarak savaştan çekildiklerini ilan ederler. Ancak bu bir taktiktir; at Truva şehrine girer girmez içinden çıkan Yunanlar, Truva‘yı ele geçirirler. İki yılan tarafından öldürülen üç erkek figürünü gördüğünüz eserimizin öyküsü tam da burada başlıyor.

1

Laocoon, Truva‘ya gönülden bağlı bir din adamı. Yunanlar’ın at taktiğini önceden sezen Rahip Laocoon, halkı ve Tanrıları uyardıysa da Truva‘nın başına gelen felaketi önleyemedi. Rahip, iki oğlu Antiphantes ve Thymbraeus ile beraber atın şehre girmesini engellemeye çalışırken Poseidon tarafından gönderilen iki yılanla öldürüldü. Eserde, kayalıklar üzerinde can çekişen yaşlı adam Laocoon, diğer iki erkek figür ise oğullarıdır.

2

Resmin tam merkezinde yer alan Rahip Laocoon, sağ eliyle yılanın başını tutmakta, sol eliyle ise gövdesini kavramıştır. Rahip‘in bu görünüşü, muhtemelen birkaç saniye önce hayattayken canını korumak için kendini savunduğu hareketidir. Çünkü Rahip, sağındaki oğlu gibi ölüdür.

3

Solda, ayakta duran diğer oğul, yılanla savaşmakta. Ancak yılan, onu çoktan ele geçirmiştir ve bu genç adam da birkaç dakika sonra ölecektir. El Greco‘nun baba ile oğlun ölü bir şekilde kayalıklarda yattığı, diğer oğlun ise can çekiştiği anı resmettiği eserindeki karanlık atmosfer; gri, yeşil ve kırmızının koyu tonlarıyla “acı” hissini belirginleştiriyor. Aynı şekilde figürlerin nü oluşu da ölüm anını daha gerçek ve kutsal yapan önemli bir detaydır.

4

En sağda, ayakta duran üç figürden biri Apollon, diğeri Artemis‘tir. Diğer figürün  yalnızca bir bacağı ve başı görünmekte. Arka plana baktığımızda ise sanki kat kat yapılmış gibi görünen bir şehirle karşılaşıyoruz. Bu şehir, Truva değil, El Greco‘nun diğer memleketi İspanya’nın Toledo şehridir. Şehrin görüntüsüyle öndeki figürler arasında şehre doğru bir koşan at figürü göze çarpar. Bu, Truva Atı‘na yapılmış bir atıftır.

5

Ressamın koyu renklerle boyadığı gökyüzü, Rahip ve oğullarının çektiği acıyı daha da derinleştirirken havanın bulutlu oluşu, ortama huzursuzluk veriyor. Resimdeki figürler arasında erdemli oluşu ve memleketine bağlılığı yüzünden öldürülen Rahip Laocoon‘un acısı, oğullarının gözü önünde öldürülüşüyle ikiye katlanmakta. Bu acı, figürün yüzünden okunmakta. El Greco, 1610’da başlayıp 4 yılda bitirdiği bu esere son fırça darbesini vurduktan bir süre sonra ölmüştür.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s