Lucas Cranach’ın “St Barbara” eseri

48884

Daha önce “Adem ile Havva” ve İsa’nın acısını anlatan “Man of Sorrows” adlı eserleriyle söz etme şansı bulduğum Lucas Cranach‘ın 38 yaşında tamamladığı “St. Barbara” adlı yağlıboya tablosundan bahsedeceğim. 1508’de İncil’in Almanca çevirisi için resimler yapan Cranach, bu eseri de İncil’le fazla haşır neşir olduğu o dönemde çıkarmış. 

Azize Barbara‘nın hikayesini Jan van Eyck‘in eserini anlatırken aktarmıştım. Babası tarafından bir kuleye kapatılan genç Barbara, öldükten sonra inşaat işçileri, madenciler, askerler, topçuların koruyucu azizesi olmuş. Çünkü Barbara, Hıristiyan olmak için hapsolduğu kuleye doktor kılığında vaftizci sokmuştur ve içindeki Tanrı inancını Hıristiyan kimliğiyle taçlandırmıştır. Bunu öğrenen babası, genç kızın başını kesmiş; lakin baba, işçilerin gücü ve ilahi adaletle yıldırım çarpması sonucu son nefesini vermiştir. İşte böyle bir hikayenin masumu olan Barbara, ressamımız Cranach‘ın bu eserinde tekrar vücut bulmuş.

1

Resimdeki genç kız figürü, sol profilinden bize dönük, başı hafiften öne eğik bir şekilde durmakta. Başının üzerinde altın rengi boyayla ince bir kemer var. Uzun kahverengi saçları ve temiz yüzü, gençliğin göstergesi.

4

Omuzlarından eteklerine sarkan kırmızı renkli pelerinin dökümü, sağ arka plandaki kuleyle diklemesine bir uyum içinde. Yeşil yaka detaylı altın renkli kıyafeti, Barbara‘nın kutsal bir kadın olduğunu anlatıyor.

222

Sanat tarihçilerinin boyası aşındığını söylediği gökyüzü, akşamı andıran bir mavilikte. Genç Barbara, muhtemelen son anlarını yaşadığı bugünde hüzünlü bir ifadeye bürünmüş. Elindeki altın kadehi, Meryem’in bebek İsa’yı tuttuğu gibi tutuyor. Cranach, bu bu duruş için Meryem – Bebek İsa figürlerinden ilham almış olabilir. 74.1 x 27.2 cm ebatlarındaki ahşap panele yağlıboyayla tamamlanan “Azize Barbara” adlı bu tablo, Almanya’daki Gemaldegalerie Alte Meister‘de yer alıyor.

2

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s