Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun “Geyikli Ana” eseri

geyikli ana

Daha önce “Düşünen Kız” adlı yağlıboya tablosunu tanıtmaya çalıştığım büyük Türk ressamımız Bedri Rahmi Eyüboğlu‘nun geleneksel sanatlara olan ilgisi malum. Ressam pek çok seramik, kilim desenleri ve ülkemizin çeşitli yerlerine mozaikler yaptı. 1975’te kaybettiğimiz Eyüboğlu‘nun ölmeden 10 yıl evvel yaptığı bir eserinden söz edeceğim.

Doğu kültürüyle yakinen ilgili olan Bedri Rahmi Eyüboğlu, Okültizm‘le ciddi olarak ilgili olmasa da bazı meşhur Okültistlerin takipçisiydi. Yukarıda gördüğünüz Geyikli Ana Kaamoose, Okültist Profesör Theodor Benjamin Clay‘ın araştırmaları sonucu tanıdığımız bir karakter. Geyikli Ana hakkında fazla bir bilgiye ulaşamadım, lakin geyik postuna bürünüp yalın ayakla ormanda tur attığını ve su birikintilerine ateşle izler bıraktığını biliyoruz.

2

Resimde geyiğin sırtına binmiş bir kadın figürü görüyoruz. Soldaki geyiğin boynuzlu başı, kadına dönük. Geyik sırtındaki kadın figürü ise bize dönük. Kadının başının çevresine kalın fırçayla çizilen yeşil çember, başörtüsü. Aynı renk, geyiğin boynuzlarının ucunda da var. Bu, iki figürün birlikteliğini vurguluyor.

1

Çocuksu çizgilerle çizilen figürlerden geyik, mor noktalarla; kadın figürü, pembe noktalarla boyanmış. Kadın figürün gözleri ve kaşları siyah boyayla kalın fırça darbeleriyle vurgulanmış. Aynı siyah kalın fırça, geyiğin gözünde ve dudaklarında karşımıza çıkıyor. 29 x 18 cm‘lik kağıt üzerine guaj boyayla yapılan “Geyikli Ana“, Terakki Vakfı Sanat Galerisi‘nde.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s