Anton Mauve’nin “Morning Ride on the Beach” eseri

Mauve, Anton - Mrning ride

1838’de Hollanda’da dünyaya gelen Anton Mauve, Hollandalı ressam Vincent Van Gogh‘un ressamlık yeteneğine güvenmesi konusunda ciddi bir rol oynamıştır. Yaşamı psikolojik bunalımlarla geçen usta Van Gogh‘un kuzeniyle evli olan Mauve‘nin 1876 senesinde tamamladığı “Morning Ride on the Beach” adlı eserinden söz edeceğim. 

1888 yılında hayatını kaybeden Anton Mauve‘nin ressamlığı, genellikle açık hava ve köylü insan ve hayvan figürleriyle öne çıkar. Resmi kayıtlara göre Van Gogh‘un 152 kez mektup yazdığı Mauve‘nin bir çeşit akıl hocası olduğunu söyleyebiliriz. Van Gogh‘un gelgitleri, Siena’yla ilişkisi ve daha başka sebepler yüzünden ikilinin dostluğu bitmiş olsa da Mauve ile Van Gogh arasında manevi bağlar hiç kopmamıştı. Ressamın 38 yaşında tamamladığı “Morning Ride on the Beach“, Harlem’deki bir balıkçı köyünden esinlenilmiş.

1

Ön plandan başlayalım. En soldaki beyaz at üzerinde gri tonlarında takım elbise ve aynı tonda fötr şapka giymiş bir erkek figür var. En sağda siyah at üzerinde yaşı geçkin bir erkek figür ve ortadaki açık kahverengi atın üzerinde siyah bir elbise giymiş kadın figürü yer alıyor. Binici kıyafeti yerine elbise giymiş olan kadın, ata yan oturmuş. Bu, üçlünün yavaş tempolu bir at gezisine çıktıklarını gösteriyor. Bu üçlünün gerek atlarından, gerekse kıyafetlerinden birer asilzade olduklarını anlıyoruz. Bu üçlüden ayrılmış, fakat onlarla birlikte olan bir atlı adam da ön tarafta yer alıyor.

2

Daha ön tarafa gelelim. Zemin, kum kaplı. Kumların beyazlığı, eserin zeminine yumuşak bir görünüm kazandırmış. Resmin ön tarafındaki kumlara baktığımızda at dışkıları görüyoruz. Bu, Mauve‘nin ne denli detaycı bir ressam olduğunun en güzel kanıtlarından biri.

3

İlerleyince resme derinlik katan denizi görüyoruz. Beyaz kumlar, burada ton değiştiriyor. Ressam, yer yer sarı boya kullanmış. Denize dalga vermek içinse yine beyaz kullanılmış. Sağ taraftaki tepeliğin kıyısında, denize biraz uzak mesafede büyük kutular görüyoruz. Yukarıda burasının bir balıkçı köyü olduğunu söylemiştim. Şu anda denizde görünmeyen mavnalara bu yükleri taşıyan işçiler, eserdeki yoksul, emekçi olgularını temsil ediyor. Yoksul işçi, ön planda atla gezintiye çıkmış burjuva sınıfının zıttıdır.

11111

Ressamlığı boyunca defalarca köylüleri ve köy hayvanlarını resmeden Anton Mauve, bu eseri yaparken pek çok kez bu köyü ziyaret edip eskiz çıkarmış. Yukarıda bir eskiz örneğini paylaşıyorum. 43.7 x 68.6 cm ebatlarındaki İzlenimcilik tarzında boyanmış eser, Rijksmuseum‘da sergileniyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s