Pablo Picasso’nun “Self-Portrait” eseri

self-portrait-1896

1881 yılında İspanya, Madrid’de dünyaya gelen Pablo Picasso, son nefesini 1973 yılında, Fransa’da verdi. Ressamın eserleri pek önemlidir ve değeri gün geçtikçe artmaktadır. İşte bu ressamın yaptığı ilk otoportreden söz edeceğim. 

Picasso‘nun henüz 15’indeyken yaptığı “First Communion” adlı eseri tanıtma şansı bulmuştum. 19. Yüzyıl’da Paris’teki sanat akımlarını yönlendiren Paris Okulu (Ecole de Paris) mezunu olan ressamımızın küçük yaşta verdiği bu yağlıboya tablo, çevresinde ciddi bir ilgi uyandırmış ve Picasso‘nun dehası saygı görmeye başlamıştı. Aynı yıl, yani 1896’da yaptığı ilk otoportresi de aynı ilgiyi gördü. 32.7 x 23.6 cm ebatlarındaki kanvas üzerine yapılan eser, şu an Barcelona’daki Picasso Müzesi‘nde sergileniyor.

1

Resme baktığımızda ilk dikkat çeken nokta, kuşkusuz ressamın saçlarıdır. Ergenlik döneminde Paris’te bir sanatçı gencinin özgün, özgür ve marjinalliğini yansıtan bu saç modeli güncelliğini korumaktadır. Kahverengi bir ceket, beyaz gömlek ve yeşil tonlarında bir eşarpla tamamladığı kıyafeti, ona yaşından daha olgun bir görünüm kazandırmış.

2

Kırmızı fırça darbeleriyle ifade verdiği ciddi yüzüyle bize doğru bakan Picasso, sağ profilinden bize doğru dönmüş. Cezanne hayranlığından önce, Van Gogh etkisindeyken resmettiği bu otoportre, Pablo Picasso‘nun ilk gençliğinden olduğu için çok değerlidir.

3

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s