Titian’ın “Self-Portrait” adlı eseri

otoportre

16. Yüzyıl’da Venedik sanatını yaratan Tiziano Vecellio; namı diğer Titian‘ı “Venus of Urbino” ve “Meryem’in Göğe Kabulü” adlı eserleriyle tanıtmıştım. 86 (ya da 88) yıllık ömründe resim sanatına pek çok önemli eser kazandıran ressamımızın yalnızca iki adet otoportresi günümüze ulaşabildi. Pek çok kaynak böyle söylüyor.  Titian‘ın 1567’de tamamladığı otoportresinden söz edeceğim. 

Titian, yaklaşık 70 yaşındakini görünümünü resmettiği bu eserinde koyu kahverengi arka plan önünde durmakta. Üzerindeki koyu renk kıyafetlerle birlikte uzun beyaz sakalı, onun geçkin yaşını belirginleştiriyor. Bir düşünceye odaklanmış gibi çevreye karşı dalgın duran Titian, üç çeyrek profilden resmettiği eserinde sanki otoritesini kaybetmiştir. Kaybettiğini söylememin sebebi, 1550’de başlayıp 12 senede tamamladığı ilk otoportresinde en belirgin his, ressamın özgüveninden gelen baskınlığıdır. Bu iki otoportreyi birbiriyle kıyas edince ressamın yaşlandıkça içine kapandığını rahatlıkla söyleyebiliyoruz.

1

Eserde Titian‘ın ustalığını en iyi gösteren detay, beyaz fırça darbeleriyle yaptığı yüzüdür. Geniş ve çıkık alnı, çengel burun ve çukurlu gözlerle yaşlılığının ifadesini kusursuz bir şekilde resmeden ressam, dik duruşuyla bu ifadesini destekliyor. Tablonun sol alt tarafına baktığımızda ressamın elinde bir fırça görüyoruz. Bu fırçayla Titian, sanatçı kimliğini vurguluyor.

2

Titian‘ın bu otoportresinde öne çıkardığı bir başka sıfat da boynundaki zincir aracılığyla anlattığı şövalyeliğidir.

3

İmparator 5. Carlos tarafından verilen Altın Mahmuz’u gururla taşıyan ressamın 86 x 65 cm‘lik kanvas üzerine yağlıboyayla tamamladığı eseri, Madrid’deki Prado Müzesi‘nde sergileniyor. Aşağıya koyduğum 96 x 75 cm‘lik ilk otoportre eseri ise Almanya’da.

2. p

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s