Diego Rivera’nın “The Eiffel Tower” eseri

1e The Eiffel Tower by Diego Rivera 1914

Diego Rivera‘dan şimdiye kadar yalnızca eşi Frida Kahlo aracılığıyla bahsettim. Bu yazıyı Rivera‘nın yeteneğini bir parça olsun tanıtmak ve övmek için ayırıyorum. Meksikalı ressamın Kübizm akımına verdiği “The Eiffel Tower” adlı yağlıboya eserinden bahsedeceğim.

1914 senesinde, 1. Dünya Savaşı resmen başlamamışken birkaç dostuyla birlikte Balear Adaları’na seyahat eden Diego Rivera, gördüklerinden eskizler çiziyor ve doğuracağı eserlere hazırlık yapıyordu. Ancak tarih, korkunç bir dünya savaşını yazacak ve Diego‘nun ada peyzajlarını bir kenara bıraktırıp ona savaşın korkunç yüzünü resmettirecekti. 1886 doğumlu ressamın 28 yaşındayken resmettiği “La Tour Eiffel“, çok sevdiği Fransa’ya manevi destek niteliğindedir.

1

Resimdeki ana nesne, 1889 yılında açılan Eiffel Kulesi‘dir. Soluk renkle boyanan kule, sanki bir hayalet gibi görünür. Kulenin önündeki geniş tekerlek de yine hayalet gibidir. Bu tekerlek, 1900 senesinde Champ-de-Mars yakınlarında açılan 100 metre yüksekliğindeki Roue de Paris; daha sonra 60 metreye indirilen dev dönme dolaptır. Paris’in simgesi Eiffel Kulesi ile modern eğlence makinesi sayılan dönme dolabı iç içe geçmiş biçimde resmederek Diego, kült ile popüler olanın bir arada olduğu modern Paris‘i göstermek istiyor.

Eiffel Kulesi ile Roue de Paris'in görünümü, 1900'lerin başı

Eiffel Kulesi ile Roue de Paris’in görünümü, 1900’lerin başı

Resme bakan kişide sanki yıkılmış bir yapının içinden bakıyormuş hissi uyandıran eser, 1. Dünya Savaşı‘nda yara alan Paris’e destek olarak yapılmış. Bunu, kulenin önündeki soluk mavi, koyu kırmızı ve beyaz renklerinden de anlayabiliriz. Bu renkler, Fransız bayrağının renkleridir. Fransız ordusuna katılmak için başvuru yapan lakin red cevabı alan Diego, memleketi Meksika’nın bayrak renkleri olan yeşil, kırmızı ve beyaza da sağ taraftaki çatılı sütunun üzerinde yer vermiş.

2

Kübizm’in ana kuralı olan geometrik şekillerle meydana getirilen resimde koyu gri tonlarında resmedilmiş birkaç yapıya daha rastlıyoruz. Özellikle sağ tarafta yukarı doğru uzanan baca, bize savaşta verilen maddi; dolayısıyla manevi zararları anlatıyor. Terkedilmek zorunda kalınmış, harap edilmiş evler ve fabrikalar, Rivera‘nın bu eserinde savaşın kötü yüzü olarak karşımızda. 115 x 92 cm‘lik eser, özel bir koleksiyonda saklanıyor.

3

Reklamlar

One response to “Diego Rivera’nın “The Eiffel Tower” eseri

  1. Geri bildirim: Diego Rivera’nın “The Flower Seller” eseri | Resim Biterken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s