Leonardo Da Vinci’nin bir anatomi çizimi; “The Major Organs and Vessels”

  44.1 

1452 yılında İtalya’da dünyaya Leonardo Da Vinci‘nin yaşam öyküsünden daha önce söz etmiştim.Rönesans’ın en büyük isimlerinden biri olan Da Vinci‘yi resim sanatı bağlamında ele alıyor olsam da onun sanatın diğer dallarının yanı sıra bilim dallarına da ciddi katkıda bulunduğu her fırsatta ekliyorum. Bu yazımda, Da Vinci‘nin küçük yaşta başlayıp kadavralarla çalışmalara kadar giden anatomi merakının bir sonucu olan bir eserinden bahsedeceğim. Kahverengi ve yeşil boyanın üzerine siyah çizim kalemi ve tebeşirle tamamlanan bu eser, bilimsel olarak çok değerli bir iştir. Bize kendi yöntemleriyle keşfettiği dolaşım sistemini anlatan Da Vinci, bu eseri 33 yaşında başlayıp 38’inde tamamladı. 

İtalya’nın en önemli sanatçıları arasında başı çeken Leonardo Da Vinci, 67 yıllık yaşamına pek çok alanda pek çok iş sığdırdı. Bu alanlardan biri tıptı ve Da Vinci, çizimleriyle modern tıbbın yolunu büyük ölçüde açtı. Bu yukarıda gördüğünüz kağıda yaptığı çizimle kalp, akciğer, karaciğer, böbrekler, atardamar ve toplardamarın görevlerini açıklayan Da Vinci‘nin bu yönü, bir ressam için alışıldık bir iş değil. Yakınlarının söylediğine göre ressamımızın bu yönü, sorgulayıp iç yüzünü öğrenmeden hiçbir şeyi kabul etmeme huyundan ileri geliyor.

1

Çizimde bir erkek bedeni görüyoruz. Yüzünde çökkün bir ifade olan adam, bedenini germiş. Bu şekilde dolaşım sistemi organları daha net görülebiliyor. Eserin ana amacı, dolaşım sistemi organlarının nasıl çalıştığını anlamak. Başrolde ana arterler (atardamar) var. Boyun kısmında gördüğümüz, sol ve sağ Karotis arterleri. Sol ve sağ kollardan ellere kadar gidenler, Subklavian arterleri. Midenin altından sağ ve sol bacağa gidenler ise İllak arterleri

2

Da Vinci‘nin orta yaşlı bir adamın yapılı bedeniyle resmettiği bu eser, 27.8 x 19.7 cm‘lik kağıt üzerine yapıldı. 1485’te başlayıp 1490’da tamamladığı “The Major Organs and Vessels” adlı bu eser, 1630’dan 1685’e dek Büyük Britanya Kralı II. Charles’in koleksiyonunda saklandı.

3

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s