William Holman Hunt’un “Portrait of Dante Gabriel Rossetti” eseri

William Holman Hunt: Porträtt av dante Gabriel Rosetti.

İngiltere’de peyda olan Ön Rafaelloculuk hareketinden söz konusu ressamların eserlerini yorumladıkça bahsediyorum. Bu yazımda bu hareketin beyni olan iki isimden söz edeceğim. Biri, daha evvel hiçbir eserini tanıtmadığım William Holman Hunt. Kendisi, yukarı gördüğünüz portreyi yapan İngiliz’dir. Diğeri ise, portredeki adam; “Proserpine” ve “Bocca Baciata” eserlerini anlattığım Dante Gabriel Rossetti

1827 yılında Londra’da dünyaya gelen William Holman Hunt, önce kilise eğitimi, daha sonra Kraliyet Akademisi’nde sanat eğitimi aldıktan sonra farklı işler yapmak istediğine karar verdi. Bu farklılığın ismi, ezber formlardan kurtulmuş resim idi. Bu bağlamda, 19 yaşındayken tanıştığı Dante Gabriel Rossetti ile Ön Rafaelloculuk adlı akımı başlatan ressam, kendi sanatını icra etmeye başladı. Rossetti ile sıkı bir dostluk kuran Hunt, 26 yaşında dostunun portresini yaptı. 

1  

Kahverengi dalgalı saçlarını sağdan ayırmış Rossetti, iri gözlerini izleyiciye dikmiş. Üzerinde bir sanatçıdan çok asilzadelerin gündelik kıyafetlerini andıran cinsten bir ceket var. Boynundaki koyu kırmızı eşarbı bağlama biçimi, Rossetti‘nin sanatçı kimliğini açık ediyor. Bıyıkları ve sakallarıyla olgun bir görünüme sahip olan Rossetti, bu resim yapılırken 25 yaşında olsa da dostu Hunt, onun 22 yaşındaki halini yansıtmaya çalışmış. Yumurta biçimli bu panelin arka planı, açık mavi tonuna boyanmış.

2

1910 senesinde hayatını kaybeden Hunt‘tan tam 28 sene önce son nefesini veren İngiliz Rossetti‘nin bu portresi, 1853’te tamamlandı. 30.2 x 22.9 cm ebatlarındaki panel üzerine yağlıboyayla yapıldı. Eser, İngiltere’deki Birmingham Müzesi‘nde sergileniyor. 

3

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s