Jacques-Louis David’in “Portrait of a Young Woman in a Turban” eseri

  portrait_of_a_young_woman_in_a_turban-large

Daha evvel “Marat’ın Ölümü” adlı eseriyle söz etme şansı bulduğum Fransız ressam Jacques-Louis David‘in 1797 yılında yaptığı bir resimden bahsedeceğim. Sıkı bir Napolyoncu olan David‘in 49 yaşındayken tamamladığı eserin orijinal ismi “Jeune Femme au Turban“dır. İngilizce’ye “Portrait of a Young Woman in a Turban” olarak çevrilen resim, Türkçe’ye “Türbanlı Genç Kadın” olarak geçti.

1748 yılında Fransa’da dünyaya gelen Jacques-Louis David, Fransız Devrimi‘ni savunuyordu. Bu sebepten ateşli tartışmalara girdi ve memleketinin büyük bir kesimi tarafından dışlandı. Neyse ki bu durum, sanatçının yeteneğini olumlu yönde etkilemişti. 1797 yılında, hapisteyken yaptığı “Portrait of a Young Woman in a Turban” adlı eseri, görüşlerinden ve ülkesinin durumundan bağımsızdır. Eser, Müslümanlar’ın dini inanç gereği taktığı, ancak dünyanın pek çok yerinde farklı inançlar için kullanılan türbanı bir genç kızla birlikte; özünde güzellik – ahlak – inanç üçgeni içerisinde sorguluyor.

2

Bir yarım büst şeklinde yapılan portredeki genç kadın, bize sağ profilde görünüyor. Sağ yanağı, dudakları ve burnu kızarmış, yüzünde sanki uzun zamandır acı çekiyormuş, lakin yine de umutla bekliyormuş gibi bir ifade var. Sol gözünden yaş akıyor, sağında ise bir damla görünüyor. Beyaz bir türbanı rahatça başına saran genç kadının açık kahverengi saçları ön tarafından çıkmış. Üzerinde V dekolteli bir kıyafet olan genç kadının alt sınıftan bir kimse olduğu açıkça belli oluyor. 

1

Türban, din bağlamında, kadının ahlaklı oluşunu temsil eder. Burada gördüğümüz genç kadın, acılı bir ifadeye bürünmüş güzel yüzünü ve gür, dalgalı saçlarını; özetle güzelliğini gösteren her şeyi örter vaziyette. Türbanı, içindeki Tanrı inancından dolayı taktığını anlamak zor değil. Yukarı doğru bakması, Tanrı’ya yalvardığını gösteriyor. Konuyu burada kesip, türbanla alakalı yorumları bizim kafa yapımıza havale ediyorum.

55.2 x 46 cm‘lik eser, Clevelend Sanat Galerisi‘nde yer alıyor. 

Reklamlar

One response to “Jacques-Louis David’in “Portrait of a Young Woman in a Turban” eseri

  1. Geri bildirim: Jacques-Louis David’in “The Death of Socrates” eseri | Resim Biterken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s