Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun “Düşünen Kız” eseri

Bedri+Rahmi+Ey%C3%BCbo%C4%9Flu+%28D%C3%9C%C5%9E%C3%9CNEN+KIZ%29

1911 senesinde Trabzon’da dünyaya gelen Bedri Rahmi Eyüboğlu, Türk resminin en kıymetli kimselerinden biridir. Şair kimliğiyle de edebiyatımızda önemli bir yer sahibi olan Eyüboğlu, 1936 senesinde Moskova’da gerçekleşen 1. Türk Resim Sergisi‘ne katıldı ve birinci geldi. Ressamımız, bu gururu “Düşünen Kız” adlı eseriyle eseriyle kazandı. Eserden biraz söz edeceğim. 

1975 senesinde kaybettiğimiz Bedri Rahmi Eyüboğlu‘nun 1934 gibi yaptığını tahmin ettiğim bu eseri, Fovizm ve Kübizm etkisi altında kaldığı döneme denk düşer. Sanatının en önemli ayırt edici özelliği, yeteneğinin göstergesi olan desenden hiç vazgeçmeyen ressamın desenciliği, henüz 25 bile değilken yaptığı bu eserinde de karşımıza çıkıyor. Küçük bir kızın ön planda olduğu “Düşünen Kız“da arka plandaki figür dikkat çekici. Apaçık karşımızda olmasına rağmen gizemli bir havası olan bu figür, büyük ihtimalle mitolojik bir karakter.

1

Ön planda gördüğümüz küçük kız, sağ elinin içini yanağına dayayarak dalgın bir şekilde hayal kuruyor. Hayal kurduğunu yüzündeki huzurlu ifadeden anlıyoruz. Üzerindeki açık renk kıyafet, kollardan kahverengi şeritlerle tamamlanırken yaka kısmı aşağı kadar aynı renkten desenlerle kaplanmış. Elindeki patates benzeri yuvarlak nesneleri kıyafetinin önlüğünde taşıyor, ancak hayale daldığı için onları da bilinçsizce önüne koymuş. Arka plana geldiğimizde kızın sağ üst tarafındaki eli değnekli, yüzünün sol kısmı olmayan figür göze çarpıyor. Bu, bir çeşit cin olabilir. Anadolu’daki inanca göre bir genç kızın hayali, eğer peri görürse gerçek olurmuş. Belki bu da kızın hayalinin gerçekleşeceğini gösteriyordur? Kızın önlüğünün altından görünen sarı detaylı mavi eteği ile arkadaki figürün kıyafetinin alt kısmının birbirini desteklemesi bu fikrimi güçlendiriyor.

2

Bir diğer çağrışım da Persephone’nin öyküsüne götürüyor bizi. Elbette bu eserde Persephone‘yi yeraltına kapatan Hades yok, ancak ismi ‘genç kız’ manasına gelen Persephone, hikayesinin tema olarak alınmadığı pek çok resimde karşımıza çıkar; tıpkı kadın figürlerinin çoğunun Afrodit olması gibi. Hayal kuran masum bir genç kız için iyi yahut kötü bir planı olan arkadaki figür, eserdeki Hades rolünü mecburen üstleniyor. Bir başka çağrışım da Rodin‘in meşhur “Düşünen Adam” heykeli duruşudur. 

Reklamlar

One response to “Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun “Düşünen Kız” eseri

  1. Geri bildirim: Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun “Geyikli Ana” eseri | Resim Biterken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s