Camille Pissarro’nun “Washerwoman, Study” eseri

washerwoman pissarro

İzlenimci ressamlarımızdan Camille Pissarro, 1871’de annesinin hizmetlisi Julie Vellay ile evlendikten sonra Paris’in kuzeybatısındaki Pontoise‘de yaşamaya başladı. Burada pek çok eser tamamlayan Pissarro, 1880 senesinde “Washerwoman, Study“i yaptı ve direkt olarak Paris’teki İzlenimciler Sergisi‘ne gönderdi. 73 x 59.1 cm ebatlarındaki kanvas üzerine yağlıboyayla tamamlanan resim, New York’taki Metropolitan Müzesi‘nde sergileniyor. 

Pissarro‘nun 50 yaşında yaptığı “Washerwoman, Study” adlı eser, Pontoise‘deki sakinlik dönemi işlerinden biridir. Ressamın İzlenimciler Sergisi‘ne gönderdiği tablolar, genellikle köy peyzajları ve köylü portreleri idi ve Türkçe’ye “Çamaşırcı Kadın” olarak çevirdiğim bu resim de bir köylü kadının anıtsallaştırılmış portresidir. Pontoise‘deki 56 yaşındaki kapı komşusu Marie Larcheveque‘yi model alan Pissarro, eserin adını “La mere Larcheveque” koydu. 

1

Resimde gördüğümüz kadın figürü, ellerini kucağında birleştirmiş bir vaziyette oturmakta. Eser bir yarım portre olduğu için kol bileklerine kadar anca görüyoruz. Üzerinde mavi fırça darbeleriyle detaylandırılmış açık renkli bir gömlek, altında ise göbeğinin üstüne kadar çektiği etek var. Başını köylü insanlarının yaptığı gibi sarı başörtüsüyle yukarıdan bağlayan kadının yüzü görünse de sağ profile yakın resmedilmiş. 

2

Yeşil tonlarında ahşap bir kapı önünde oturan kadının yanaklarının kırmızı oluşu, ona yorgun bir ifade veriyor. Gözlerini yorgun bir şekilde kısmış ve ağzı gerilmiş bu kadın, büyük ihtimalle buraya dinlenmek amacıyla oturmuş. Gömleğinin kollarının bileklerine kadar sıyırmış olması, onun çamaşır yıkama işine mola verdiği fikrimi destekliyor. Figürün alnına ve gömleğine vuran ışık, kadının sırtında kapıya gölge olarak yansıyor. 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s