Vincent Van Gogh’un “The Green Parrot” eseri

Green-Parrot,-The

Onlarca türü olan Amazon papağanı, yüzünün yarısının sarı yahut mavi, başının bir kısmının ya da kanatlarının kırmızı oluşuna kadar pek çok detayıyla önemli, onlarca alt sınıfı olan bir papağan türüdür. Güney Amerika ve Karayipler’de sıklıkla görebileceğiniz bu papağanlar, öldüğünde doldurulup evlerde süs niyetine sergilenmekte. Bahsedeceğim “The Green Parrot” (Yeşil Papağan) adlı resim, bir tür Amazon papağanın portresidir. 

Bahar Dalları” “Tanguy Baba“, “Patates Yiyenler“, “Sarı Ev” gibi pek çok eserinden söz ettiğim Hollandalı ressam Vincent Van Gogh, bu eserini 1886 yılının sonbahar mevsiminde tamamladı. O dönem Paris’te olan usta ressamın “The Green Parrot on Perch” (Tünekteki Yeşil Papağan) adını verdiği 48 x 43 cm ebatlarındaki bu eser, özel koleksiyonda saklanıyor. 

2 

Bu eserin kıymeti, Van Gogh‘un fırçasından çıkmış olmasından ileri gelir. Sarı başlı, yeşil gövdeli bir papağan resmeden Van Gogh, havalanmaya hazır yahut bir tehlikeye karşı tetikte duran bu hayvanın gagasını yukarıda tutarak onun tehditkarlığını vermek istemiş. Senelerce aldığı anatomi dersi sayesinde hayvan bedenini iyi tanıyan ressamın bir çeşit ders tekrarı olan bu eserde model olarak kullanılan papağan, içi doldurulmuş cansız bir hayvan. 

4

Kahverengi bir arka plan tercih eden Van Gogh, ışığı sol tarafa vermiş. Bunu, sol tarafı koyu tonlara boyayarak gösteriyor. Yine arka planla uyumlu olarak kahverengi bir masanın üzerinde duran dekoratif tünek üzerinde duran papağan, bir heykelmiş izlenimi veriyor. Yani canlı bir figür gördüğünüz bu eserde papağan, şahlanmasına rağmen cansız bir nesne; bir sanat eseriymiş gibi durmakta. 

One response to “Vincent Van Gogh’un “The Green Parrot” eseri

  1. Geri bildirim: Vincent Van Gogh’un Ayakkabılar Serisi | Resim Biterken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s