Paul Cezanne’nin “Bowl and Milk Jug” eseri

milk jug

Fransız ressam Paul Cezanne, 1839 yılında dünyaya geldi. “Bathers“, “Sainte,Victorie Dağı“, “The Forest” gibi eserleriyle İzlenimcilik akımının en mühim şahıslarından biri olduğunu ispatlayan ressam, 1906 yılında üşütmenin zatürreeye çevirmesiyle hayatını kaybetti. Bu yazımda ressamın nesneleri daha iyi tanımak adına yaptığı bir Still Life eseri, yani natürmortunu anltmaya çalışacağım. İsmi, “Bowl and Milk Jug“.

Paul Cezanne‘nin 34 yaşındayken başladığı bu natürmort esere son fırça darbesi, tam 4 yıl sonra; yani 1877’de vuruldu. 20 x 18.1 cm‘lik kanvas üzerine yağlıboyayla yapılan eserde, renklerin koyu tonları tercih edilmiş. Eser, Japonya’nın başkenti Tokyo’daki Bridgestone Sanat Müzesi‘nde sergileniyor.

Kahverengi tonlarındaki ahşap bir masa üzerinde duran iki nesne görünüyor. Soldaki nesne, demirden yapılmış bir sürahi. Bu, anlayacağınız üzere bir süt sürahisi. Sürahinin sağında duran fincan, içine süt konulması için hazırlanmış. Geniş ve yaldızla detaylandırılmış ağzıyla yaprak desenli beyaz fincan, resimdeki en parlak renktir. İç kısmına vuran ışık, Cezanne tarafından oldukça iyi açılanmış. Sürahinin gölgesi fincanın sol kısmına düşerken fincanın gölgesi, kendi sağına düşmüş.

Reklamlar

One response to “Paul Cezanne’nin “Bowl and Milk Jug” eseri

  1. Geri bildirim: Paul Cezanne’nin “The Black Marble Clock” eseri | Resim Biterken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s