Feyhaman Duran’ın “Hattat Rifat Efendi’nin Portesi” eseri

  hatat-rifat-efendi

Ülkemiz ressamlarından Feyhaman Duran, çoğunluk tarafından Akademili oluşuyla bilinen bir portre ve natürmort ustası. 84 yıllık ömrüne pek çok eser sığdıran ressam, dünyaya gelen ressam büyük bir hat hayranıydı. Ben de şimdi bu hayranlığın bir ürünü olan eserinden; Hattat Mehmet Rifat Börekçi‘nin portesinden söz edeceğim.

1886 senesinde İstanbul’un Anadolu Yakası’nda, Kadıköy’de dünyaya gelen Feyhaman Duran, henüz ilkokuldayken hat, mürekkep ve yağlıboya dersleri almaya başladı. Bu erken eğitim, yeteneğinin farkına varmasını sağlayarak uzun vadede ona çok fayda verdi. Galatasaray Lisesi mezunu olan Duran, 1911 ile 1913 arasında Paris’te Julien Akademisi‘nde resim eğitimi aldıktan sonra İzlenimcilik akımının etkisine kapılmış bir vaziyette memleketine döndü. 1922’de meslektaşı Güzin Hanım ile evlenen ressamın evi, meşhur hattatların levhalarıyla süslüydü. 

Gelelim Hattat Rifat Efendi‘ye. Dindar kimliğiyle öne çıkan Rifat Efendi, 1860 yılında dünyaya geldi. Hat sanatının usta isimlerinden biri olan Rifat Efendi‘ye büyük bir hayranlık besleyen Feyhaman Duran, 1948 yılında; Rifat Efendi öldükten 7 sene sonra onun bir portresini resmetti. 

1

Resimde, 70 yaşlarındaki Hattat Rifat Efendi‘yi görüyoruz. Başına siyah bir takke, üzerine sarı tonlarında bir aba giyen Rifat Efendi, dizlerini kırarak ayaklarını altına alacak biçimde oturmuş, önünde açık duran Kuran’ı okuyor. Uçları yukarı doğru kalkık kalın beyaz kaşları ve bıyıklarıyla birleşen beyaz sakallarıyla yaşını gösteren figür, sol eliyle kitabı tutarken sağ elini rahat bir biçimde kucağına bırakmış. Rifat Efendi‘nin bütün odağını önündeki Kuran’a vermesi, resme sakinlik katmış. 

2

Yere koyulan geniş minderin üzerine oturan Rifat Efendi‘nin çevresindeki işlemeli nesneler, resme otantik bir hava katıyor. Dini bir atmosferi olan “Hattat Rifat Efendi’nin Portesi” adlı bu yağlıboya resim, Feyhaman Duran‘ın Süleymaniye’deki atölyesinde tamamlandı. 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s