Dante Gabriel Rossetti’nin “Bocca Baciata” eseri

sc219191-fpxobjiip1-0wid960cvtjpeg   

Daha önce “Persephone” eseriyle söz etme imkanı bulduğum İngiliz ressam Dante Gabriel Rossetti‘yi Ön-Rafaelloculuk dediğimiz hareketle tanıyoruz. 1882 senesinde, henüz 53 iken son nefesini veren Rossetti‘nin 31 yaşındayken tamamladığı bir eserden bahsedeceğim. “Bocca Baciata” adlı bu eser, ressamın kadın portrelerini şekillendiren ve Ön Rafaelloculuk hareketinin en önemli resmi oldu. 

Resimde gördüğünüz kadın figürünün modeli, Rossetti‘nin sevgilisi Fanny Cornforth‘tur. Eser yapılırken 24 yaşında olan Fanny‘nin model olarak seçilmesinin sebebi, erotizm ve masumiyetle harmanlanmış ruhuydu. En azından ressamın inancı bu yönde. İtalyan Edebiyatı’nın önemli işlerinden “Decameron“da geçen Alatiel öyküsündeki prensesten etkilenerek kafasında tasarladığını hayata geçiren ve “Bocca Baciata“yı yaratan Rossetti‘nin 32.1 x 27 cm‘lik bu eseri Boston’daki Güzel Sanatlar Müzesi‘nde sergileniyor. 

1

Resimde gördüğünüz kadın figürü, bir yarım büst olarak portrelenmiş. Masaya sol elini yerleştirmiş, çiçek tutan sağ elini de sol elinin üzerinde tutuyor. Salt ince parmaklı ellerine bakarak masum bir genç kız olduğunu anlayabileceğimiz figürümüze daha dikkatli baktığımızda yüzünde kederli, hatta acılı ve şehvetli bir ifade buluruz. Elmacık kemikleri hafif kırmızı olan kadının dudakları, sağ tarafta duran elmayla uyumlu olarak kırmızıya boyanmış. Elma, burada kadın cinsel organını simgelerken dudaklardaki kırmızılık da buna gönderme yapıyor. emen burada resmin en önemli detayını paylaşmak istiyorum; “Bocca Baciata“, İngilizce’de “Mouth that has been kissed“; yani “Öpülmüş bir ağız” manasına geliyor. Ressm, eserine koyduğu bu adla bakirelik mesajı veriyor. 

3

Kahverengi kabarık saçlarıyla vahşi ve erotik bir görünüm sergileyen figür, bembeyaz teni ve etli bedeniyle dikkat çekiyor. Figürünü ‘balık etli’ dediğimiz formda resmeden Rossetti, dönemin “ideal kadın” algısını bize kadar ulaştırmış. Kıyafetine baktığımızda kadife kumaş, desenli bir elbise giydiğini gördüğümüz kadın, bu haliyle masumiyet olgusunun yanında duruyor. Elinde tuttuğu ve kulağının arkasına yerleştirdiği çiçek ve arkasında bir bahçe gibi serilen renkli çiçekler, eserde duygusal bir hava yaratıyor. Bu duygusallığa zıt olarak geniş bırakılmış göğüs dekoltesinden görünen korsesi, tıpkı genç kızın dudakları gibi cinsel çağrışım yapmakta. 

55555

Reklamlar

One response to “Dante Gabriel Rossetti’nin “Bocca Baciata” eseri

  1. Geri bildirim: William Holman Hunt’un “Portrait of Dante Gabriel Rossetti” eseri | Resim Biterken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s