Parmigianino’nun “Turkish Slave” eseri

la-schiava-turca-parmigianino   

Bir süre önce “Yayını Yontan Eros“, “Bombeli Aynada Otoportre” ve “Antea” adlı tablolarıyla söz etme şansı bulduğum Parmigianino, yani “Parma’nın küçüğü“, 37 yıllık yaşamına rağmen Maniyerizm akımının şekillendiricilerinden biri oldu. Ressamın 30 yaşında tamamladığı “Turkish Slave” adlı eserden bahsedeceğim. “Türk Kölesi” olarak çevrilen bu eserin orijinal adı “La Schiava Turca“. Bu isim, kadın figürünün başındaki şapkanın türbana benzetilmesinden gelmektedir. 

1503’te bir ressam babanın oğlu olarak dünyaya gelen ve 1540’ta son nefesini memleketinde veren Parmigianino‘nun 1533 senesinde tamamladığı “Turkish Slave” adlı eseri, Parma’da bir kilise için hazırladığı Aziz John tablosundan sonraki işidir. 67 x 53 cm‘lik panelin üzerine yağlıboyayla tamamlanan resim, senelerce Parmigianino‘nun olmadığı yönünde tartışmalara sebep olduysa da eser, şu anda Parma’daki Nazionale Galerisi‘nde ressamın adıyla sergileniyor. 

1

Karın hizasına kadar resmedilen bu yarım portre, genç bir kadını gösteriyor. Kahverengi saçlı, açık kahverengi gözlü bu genç kadının ‘yay diye tabir edilen ince ve uzun kaşları ve kırmızı yanakları dikkat çekiyor. Dudaklarında belirsiz bir gülümseme olan figürümüzün boynundaki çizgilere bakarsanız Parmigianino‘nun portreciliğinin ne denli başarılı olduğunu görebilirsiniz. 

2

Üzerinde, boynunu ve göğüs çizgisini açıkta bırakan düşük omuzlu, altın şeritli, parlak tonlarda açık renk bir elbise olan genç kadın, dönem modasına göre karın hizasından bağlanan bir beyaz önlük giymiş. Sol elinde tuttuğu beyaz tüyle asilzade olduğunu belli eden figürümüzün sol yüzük parmağında ince bir de yüzük vardır. Buna ek olarak kabarık kollu kıyafeti, yer yer altın zincirlerle detaylandırılmış.

3

Gelelim resmin esas noktası olan ‘şapka‘ya. Osmanlı Dönemi kadınlarını andıran bu şapka, sanat tarihçilerini yanılgıya düşürmüş olacak ki bu yüzden esere “Turkish Slave” adını vermişler. Yaldızlı iplikle dikilen bu şapkanın alın tarafına doğru gelen kısmında bir madalyon görüyoruz. Bu madalyon, meşhur İtalyan asilzadeleri Cavalli Ailesi‘nin sembolüdür. 1513 doğumlu Giulia Gonzaga olduğu zannedilen genç kadın portresi, ressamın “Antea” (1535 – 1537 aralığında) eserinin habercisidir. 

Reklamlar

One response to “Parmigianino’nun “Turkish Slave” eseri

  1. Geri bildirim: Parmigianino’nun “Madonna With the Long Neck” eseri | Resim Biterken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s