Claude Monet’in “Poppies” eseri

517_poppies_near_argenteuil_1873

1926 yılında kaybettiğimiz Fransız ressam Claude Monet‘in başeserlerinden biri olan “Coquelicots“, yani “Gelincikler”den söz edeceğim. Resimde dikkat edeceğiniz nokta, figürlerini ve nesneleri resmederken onları birbirinden ayıran hatların görünmemesi. İzlenimciliğin hayranlık uyandıran kısmı burada karşımıza çıkıyor; Monet, figürlerini ve nesnelerini boyayla yapıp renklerle birbirinden ayırıyor ve sonunda bize ressamın hafızasıyla gönlünün ortaklaşa bıraktığı izlenim kalıyor. 

1840 senesinde Fransa’da doğan Claude Monet, ‘en plain air’ (açık hava resmi) yapmak için defalarca seyahat etti. 31 yaşında İngiltere’ye giden ressam, oradan memleketine döndü ve Argenteuil’e yakın bir köyde tam 7 yıl kaldı. Bu köyde resmettiği “Gelincikler“, kafe duvarlarında, defter kapaklarında, reklam afişlerinde sıkça kullanılan peyzaj olarak tanındı. Orijinal ismi “Coquelicots” olan eserin diğer adı “La Promenade“. İngilizce’ye “Poppies” olarak geçti. 

1

Resme ilk baktığımızda yatay olarak ortadan ikiye bölündüğünü görüyoruz. Üst taraf, mavi tonlarındaki gökyüzü ve beyaz ile griyle yapılmış bulutlardan oluşuyor. Alt tarafa geldiğimizde ise ortadan ikiye ayrılış söz konusu. Sol taraf, gelincik tarlası. Öndeki gelincikler koyu tonlarda boyanırken arka taraftaki gelincikler daha açık renkte, turuncu tonlarında boyanmış. Bu, tıpkı tarlanın sonundaki ağaçların koyu yeşile boyanması gibi bizde, uzaklık-yakınlık algısını oluşturuyor.

2  

Sağ tarafa geçtiğimizdeyse yeşilin açık ve yumuşak tonlarıyla boyanmış bir alan görüyoruz. Gelincikli alan ile yeşilliği ayıran bir yol var, ancak biz bunu göremiyoruz. Var olduğunu, mavi şemsiyeli kadın ve yanındaki oğlan çocuğu sayesinde anlıyoruz. Kadın figürü, Monet’in eşi Camille. Elinde bir demet gelincik olan erkek çocuğu ise Monet’in oğlu Jean. Bu ana-oğul figürü, gelinciklerin dağılış yönüne doğru; sol yukarıdan aşağıya doğru yürüyor. Bu detay, Monet‘in resme kattığı harekettir. 

3

Resimde geri planda kalan, ancak derinlik algısında büyük rol oynayan iki figür daha var; bir kadın ve kız çocuğu. Lacivert renkli elbisesi ve şapkasıyla ön taraftaki kadın figürüyle büyük benzerlik gösteren bu kadının yanındaki çocuğun kız olduğunu şapkasından anlıyoruz. Konum itibariyle gelinciklerin başlama noktası; sol üstte olan bu ikili, eserdeki hareketi desteklemekte. 1873 senesinde tamamlanan 50 x 65 cm‘lik “Poppies“, Orsay Müzesi‘nde sergileniyor. 

4

Reklamlar

One response to “Claude Monet’in “Poppies” eseri

  1. Geri bildirim: Claude Monet’in “Dandelions” eseri | Resim Biterken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s