Frida Kahlo’nun “Flower of Life” eseri

frida kahlo flower of life

Samuel Beckett‘in meşhur eseri “Godot’u Beklerken“de Vladimir ile Esteban, diyalogları arasında adamotuna da değinirler. Onlara göre, darağacında asılan erkeklerin salgıladıkları spermler, ağacın dibinde adamotu filizlendirirmiş. İnsandan bir parça olan ve görünüş itibariyle de insan bedenini andıran adamotunun kökünden koparılırken çığlık benzeri bir ses çıkardığı söylenir. Hem görünüşü insana benzediği, hem de insan çığlığı attığı için adamotunun ‘insan olmaya öykündüğü’ne inanılır. Meksikalı ressamımız Frida da bu veya bu benzeri bir hikayeye inanıyor olmalı.

Orijinal ismi “Flor de la Vida” (Flower of Life), yani “Yaşam Çiçeği” olan bu resim, 27,8 x 19,7 cm‘lik masonit üzerine yağlıboyayla tamamlandı. Boyaması 1943’te bitse de 1944 olarak bilinen bu eser, Dolores Olmedo Patino‘nun Meksika’daki müzesinde sergileniyor. 

1 

Gelelim resme. Yaprakların arasında biten bir çeşit bitkiyle karşı karşıyayız. Bu bitki, yukarıda sözünü ettiğim adamotu. Sağında ve solundaki kollarıyla bir insanı andıran bu bitki, resimde sembolik bir anlam taşıyor. Zaten Frida‘nın neredeyse her resmi özellikle cinsel sembollerle dolu. Buradaki bitkimiz de vajinayı temsil ediyor. Tam ortasındaki deliğin içinde yer alan ise erkek cinsel organı. Lakin bu organların birleşimi (cinsel ilişki), burada ters resmedilmiş. Yani erkeğin cinsel organı, kadının organından dışarı çıkar gibi duruyor. Erkek organından fışkıran ve Frida‘nın yaldızla detaylandırdığı ise ilişkinin sonucu olan ‘boşalma‘nın ta kendisi.

2

Apaçık cinsel ilişkiyi anlatan Frida Kahlo, tamamen kırmızının tonlarıyla resmettiği eserinin sağ üst köşesine bir güneş yerleştirmiş. Güneş, ‘doğuş‘u simgeliyor. Yani, cinsel birleşmenin sonucunda gerçekleşen bir doğum. 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s