Jean-Honore Fragonard’ın “The Swing” eseri

Fragonard_The_Swing

1732 yılında Fransa’da dünyaya gelen Jean-Honore Fragonard, 35’indeyken Rokoko akımına büyük bir eser verdi. “The Swing” adını taşıyan bu resim, ilk bakışta ‘salıncakta sallanan bir kadın görüntüsü’ymüş gibi zannedilse de cinselliğin de bizzat içinde bulunduğu yasak bir aşkı gözler önüne seriyor. Yasak aşkı bize anlatan, saklanan bir sevgili ve salıncakta karısını sallayan eş figürü. Orijinal ismi “Les Hasards Heureux de l’Escarpolette” olan 81 x 64.2 cm‘lik eser, Londra’daki Wallace Koleksiyonu‘nda sergileniyor. 

1806 senesinde, 74’ünde son nefesini veren doğma büyüme Fransız Jean-Honore Fragonard‘ın dehsını ispat ettiği işi olan “The Swing“, bir aşk üçgeninin başrol oyuncusu tarafından, sevgilisi için sipariş edildi. Eseri sipariş eden, soldaki çalılığa saklanan asilzade sevgili. Eserle ilgili bir diğer gerçek de genç. kadını salıncakta sallayan figürün bir piskopos olarak düşünülmesi. Ressamımız bunun yerine kadının eşini resmetmeyi uygun bulmuş.

1    

Resimde, ormanlık bir alanda ağaç dallarına yapılmış salıncakta sallanan bir kadın görüyoruz. Rokoko tarzının köpük krem, pembe ve turuncu tonlarındaki elbisesi ve Bergere şapkasıyla bu kadın figürü, salıncakta havalanırken sol ayağındaki süslü ayakkabısı ayağından çıkıyor. Fragonard, ayakkabının kadının ayağından çıktığı, havada kaldığı anı resmetmiş. Kadının yüzündeki kasıntı ve şaşkınlık ifadesi de bu durumu destekliyor. Ayakkabının fırladığı tarafa baktığımızda bir taş heykel göze çarpıyor. O dönem bazı ormanlık alanlarda bu türden heykellere sık rastlanırdı. Ressamın sol taraf yerleştirdiği heykel, Cupid; yani Eros‘tur. Erkek çocuk formundaki Cupid, genellikle neşeli ve hınzır resmedilse de Fragonard ona düşünceli bir ifade yüklemiş. Bu, yasak aşkın ileri geliyor olabilir. Zira bu yasak aşkın başrolündeki genç kadın, umarsız bir edayla ayakkabısını Cupid‘e fırlatmış, dalga geçer gibi duruyor. 

2

Sol alt tarafa geldiğimizde çalılıkların arasına uzanmış bir genç erkek görüyoruz. Sevgilisini görmek için buraya saklanan bu asilzade beyefendi, kendini sevgilisinin kocasına göstermemek için bu yöntemi seçmiş. Kadının ayakkabısı ayağından çıktığı anda heyecanlı ve biraz şaşkın bir ifade veren genç adam, aynı zamanda yaptığı röntgenle cinselliği çağrıştırıyor. Resimdeki üç figürden yalnızca ikisi; kadınla sevgilisinin bu sırrı bilmesi ve bizim de buna şahitlik etmemiz, Fragonard‘ın burjuvazi görüşünü yansıtmakta. 

3

Sağ tarafa geldiğimizdeyse salıncağın iplerini iki eliyle birden tutarak karısını sallayan orta yaşlı bir erkek görüyoruz. Adamın yüzünde, diğer iki figürde olduğu gibi heyecan ve şaşkınlık yok. Yaşça geçkin koca, tüm bu olanlardan habersiz gayet mutlu görünüyor. Bu esnada resimdeki ışığın vuruşunu da görüyoruz. En sağda yer alan kalın ağaç gövdesi ve pembe çiçeklere vuran ışık, ağaçların yaprakları arasından yansıyan güneş ışınlarıdır. 

4

Fragonard‘ın bu güçlü eserini daha da anlamlı kılan mitolojik heykeller, sağdaki koca figürümüzün yanında da yer alıyor. Burada gördüğünüz iki erkek çocuk formundaki heykeller, Kerubi melekleridir. Havva’nın yönlendirişiyle yasak meyveyi koparan Adem’in Havva ile beraber Cennet’ten kovulduktan sonra Hayat Ağacı‘nı korumakla yükümlü olan bu melekler, Tanrı’ya en yakın meleklerdir. Kerubi meleklerinin aldatıldığından bihaber eş figürüne yakın duruşu (neredeyse yan yana oturuyorlar), Fragonard‘ın bu yasak aşkı onaylamadığının bir ifadesi olabilir? 

5

Sanki her bir yaprağı dantel oyası gibi detaylı olan yapraklar ve çiçekler, Rokoko‘nun vazgeçilmez öğelerinden. Jean-Honore Fragonard‘ın 1767’de başlayıp 1768’de tamamladığı “L’Escarpolette“nin konusu, pek çok ressam tarafından işlenmiştir. 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s