Edouard Vuillard’ın The Grand Teddy Tea Rooms Serisi

display_image 

Daha evvel terzi annesinden etkilenerek yaptığı “The Flowered Dress” adlı eseri sayesinde söz ettiğim Fransız ressam Edouard Vuillard, 1868 ile 1940 yılları arasında yaşadı. Fransız resminin en önemli hareketlerinden biri olan Les Nabis‘in öncü isimlerinden biri olan ressamımızın 50 yaşında başlayıp 1 sene sonra tamamladığı bir üçlemeden söz edeceğim. Paris’teki Grand Teddy Bar adlı büyük kafe/bar için sipariş edilen bu oval resimlerin adı, kafenin adını taşıyor.

Edouard Vuillard, 1918’de başlayıp 1919’da bitirdiği The Grand Teddy Tea Rooms Serisi‘ni yumurta akı ve tutkaldan yararlandığı distemper adlı teknikle tamamladı. Üç det oval resimden oluşan serinin en büyüğünden başlıyorum;

display_image

Le Grand Teddy“, serinin en büyük işi. Ön planda, soldaki üçlü kadın grubu yer alıyor. Heyecanlı bir şekilde muhabbete dalan bu üç kadının masasında kahve sürahileri ve normalden daha büyük görünen fincan takımları görünüyor. Sağ tarafa baktığımızda yüzü kapıya dönük bir kadın, masada tek başına oturuyor. Büyük ihtimalle birini bekliyor. En sağda bir kadın garson ve ilerisinde bir erkek garson görünüyor. Mekan genel olarak baktığımızda pek çok renk var, ancak hakim olan kırmızı. Tavanın yan kenarlarının da aynı kırmızıya boyanmış olması, mekanı olduğundan daha geniş göstermiş. Resim, 250 x 290 cm ebatlarına sahip ve şu an İsviçre’deki Petit Palace‘de. 

teddy bar

İkinci resmimiz, “The Cafe“. 2007’de 11.000 Euro’ya satıldı. Bir fresk görünümündeki bu eser, kahverengi kalın bir çerçeveyle kaplanmış. Eserde kırmızı deriyle kaplanmış uzun bir koltuğa oturmuş kadın ve önündeki masa ön planda. Fincanla bir şey içen figürün soylu kıyafetlerinden üst sınıfa mensup olduğunu anlıyoruz. Kadın, masanın ilerisindeki diğer kadınlarla iletişim halinde. Bu eser de tıpkı ilki gibi “kafeden bir an“ı gösteren doğal bir görsel.

Edouard-Vuillard-oysters

Üçüncü eserimizin adı “The Oysters“. Burada başka bir şey çıkıyor karşımıza; çünkü masada çay ya da kahve yerine şarap ve istiridye var. Bir kadın ve bir erkeğin masasını yakın plandan resmeden ressam, bu eserde bize kafenin yiyecek menüsü hakkında bilgi veriyor; her ne kadar 1922’de kapanmış olsa da. Aşağıda kafenin tasarımcısı Francis Jourdain’in yaptığı taslağın ilüstrasyonlaştırılmış versiyonunu paylaşıyorum;

bardteddy

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s